Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí uctily památku Němcova, policie vypsala milionovou odměnu za vraha

Vladimír Putin

  15:05aktualizováno  18:54
MOSKVA - Tisíce Moskvanů přišly v neděli na smuteční pochod, který svolala opozice k uctění památky zavražděného kritika Kremlu Borise Němcova. Lidé nesli portréty zastřeleného politika či ruské vlajky se smuteční páskou, v davu byly vidět i ukrajinské prapory. „Hrdinové neumírají“, „Tyto střely zasáhly každého z nás“, anebo „Zemřel za budoucnost Ruska“, stálo na transparentech. Policie vypsala na vraha milionovou odměnu.

Protest proti vraždě Borise Němcova. foto: Reuters

Moskevská policie odhadla počet účastníků 16 500, odhady novinářů a pořadatelů sahaly ještě více. „Odhadujeme, že přišlo více než 70 000 lidí,“ řekl agentuře AFP jeden z organizátorů, Alexandr Riklin.

„Nemám rád odhady a hádky o tato čísla. Důležitý je každý člověk, a ne dav. Ale přišlo velice mnoho lidí, na 50 000 či ještě více,“ usoudil další z organizátorů Leonid Volkov.

"Hrdinové neumírají", "Tyto střely zasáhly každého z nás", anebo "Zemřel za...
Protest proti vraždě Borise Němcova.

Do pomalu kráčejícího průvodu přišly podle zpravodaje agentury Reuters celé rodiny, staří i mladí lidé. „Jestli dokážeme zastavit kampaň nenávisti, zaměřenou proti opozici, pak můžeme mít šanci změnit Rusko. Jinak bude hrozit masový občanský konflikt,“ varoval opoziční poslanec Gennadij Gudkov, podle kterého se Němcov stal nepohodlným zkorumpovanému režimu.

Miliony rublů za vraha

Někdejší reformátorský místopředseda ruské vlády z 90. let Němcov byl zastřelen nedaleko Kremlu o páteční noci. Žádné podezřelé se policii dosud nepodařilo dopadnout. Vyšetřovatelé se obrátili na veřejnost a požádali případné další očité svědky či osoby s informacemi o vraždě, aby se jim přihlásili. Vypsali také třímilionovou odměnu (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění zločinu, informátorům zaručují anonymitu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vyšetřovatele budou potřebné i další úkony s účastí Němcovovy ukrajinské přítelkyně Hanny Durycké jako očité svědkyně vraždy. Ukrajinské úřady se mezitím nechaly slyšet, že svoboda pohybu ukrajinské modelky není omezena, Durycká se prý chce vrátit do vlasti a k tomu jí pomohou ukrajinští diplomaté.

Smrtící důkazy

Ukrajinský prezident Petro Porošenko již dříve dal vraždu do souvislosti s tím, že se Němcov prý chystal zveřejnit důkazy ruské účasti ve válce na východě Ukrajiny. Přímou angažovanost v konfliktu Moskva stále popírá.

Kreml označil vraždu opozičního politika za provokaci, která má destabilizovat Rusko. Opoziční předáci přičítají zločin ovzduší protizápadních nálad a vybičovaného nacionalismu, vytvořeného režimem prezidenta Vladimira Putina a státními médii.

Vrtulníky a bezpečnostní rámy

Nedělní pochod byl původně svolán jako protest proti hospodářské krizi v zemi a válce na Ukrajině a úřady jej povolily na periferii metropole. Po Němcovově vraždě ale opozice tuto akci odvolala a dohodla s radnicí smuteční pochod z východní části centra hlavního města na nábřeží řeky Moskvy a pak na most u Kremlu, kde byl někdejší reformátor Němcov zastřelen. Pořadatelé čekali na 50 000 lidí.

Pochod provázela přísná bezpečnostní opatření, každý účastník musel projít bezpečnostním rámem, než byl vpuštěn na shromaždiště. V okolí hlídkovaly policejní jednotky a nad průvodem přelétaly vrtulníky.

Opoziční akce k uctění Němcovovy památky se odehrály také v Petrohradu a dalších velkých ruských městech.

Němcova lidé uctili i v Čechách

Desítky lidí se účastnily vzpomínkových akcí na Borise Němcova i v Praze a Brně. 

V Praze se lidé sešli na Staroměstském náměstí. Akci uspořádalo sdružení Pražský majdan. U Němcovova portrétu lidé zapalovali svíčky a položili květiny. Kromě vzpomínky na Němcova vyjadřovali podporu ukrajinské pilotce Naděždě Savčenkové, která v ruském vězení drží 79. den hladovku.

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP09/STAN)

"Jsem rád, že se v Rusku opozice staví proti těm, kdo nechtějí demokracii v Rusku a proti putinovskému režimu. Použil bych slova, která Němcov často na demonstracích používal: Za naši i vaši svobodu. A dodám: sláva Ukrajině," řekl europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. Připomněl tak slavné heslo z transparentu, s nímž v srpnu 1968 protestovalo proti okupaci Československa osm statečných ruských občanů přímo na moskevském Rudém náměstí.

V Brně se na 70 lidí vydalo za provolávání hesla "sláva Ukrajině" a za zpěvu ukrajinské hymny od hlavního nádraží přes náměstí Svobody k ruskému konzulátu na ulici Hlinky. Manifestovali za mír na Ukrajině a ukončení ruské agrese na jihovýchodě země. Drželi i minutu ticha na památku ruského opozičního politika Borise Němcova.

Akci zorganizovalo Divadlo Líšeň, Ukrajinská iniciativa pro jižní Moravu a Veřejné diskusní fórum. "Připojili jsme se k mezinárodnímu protestu na podporu míru na Ukrajině, aby se zastavila válka a odvolala se tajná ruská vojska," řekla organizátorka Maria Nobilisová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!