Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vysmívali se feministkám. Francouzští novináři jsou viněni z šikany kolegyň

Svět

  14:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Zatím pět výpovědí padlo kvůli obtěžování francouzských novinářek. Ke kyberšikaně mělo docházet po několik let a stáli za ní samotní kolegové feministicky zaměřených spisovatelek a blogerek.

Facebook, ilustrační foto. foto: Reuters

Vlna obvinění z obtěžování a ponižování se během posledního víkendu přelila přes francouzská média. Vyšlo totiž najevo, že několik desítek novinářů bylo členy facebookové skupiny Liga LOL (z anglického laugh out loud – hlasitý smích), která představovala machistický pánský klub online. Několik let skrze tuto skupinu pak šikanovali své kolegyně.

Ve Vatikánu rezignoval kněz, jehož jeptiška obvinila ze sexuálního obtěžování

Příběh o šikanování novinářek rozkryl v pátečním vydání deník Libération a během víkendu se na Twitteru spustila vlna podobných obvinění. Ukázalo se například, že zakladatelem a jedním z hlavních členů skupiny byli právě redaktoři z Libération.

Šéfeditor onlinové verze Alexandre Hervaud se již za své chování omluvil, ale v příspěvku na Twitteru uvedl, že rozhodně nenese „zodpovědnost za kraviny jiných“. Svou chybu připustil také redaktor Libération Vincent Glad, který ve svém příspěvku vysvětlil, jak skupina vznikla i proč její členové kritizovali feministky. Oba byli již z deníku propuštěni.

Skupina byla založená kolem roku 2009 a nejvíce aktivní byla do roku 2012. Podle dostupných informací měla mít přibližně třicet členů, kteří mezi sebou sdíleli posměšné obrázky či upravené fotografie, jež zesměšňovaly především novinářky. Alespoň tak tomu bylo ze začátku.

„Cílem nebylo obtěžovat ženy. Jen se bavit,“ uvedl na Twitteru zakladatel skupiny Vincent Glad. Tento přístup se však změnil, zdegeneroval a rozšířil se na další sociální síť – Twitter. Tam již nebyly zprávy soukromé a členové Ligy LOL se díky anonymitě svých účtů vysmívali kolegům a kolegyním veřejně.

„Rychle se náš způsob zábavy změnil a stal se problematickým, což jsme si neuvědomovali,“ vysvětlil Glad. Objevovaly se vtipy o znásilnění, nebo také pornografické snímky, na kterých byly místo obličejů hereček vsazené hlavy novinářek. „Mysleli jsme, že všichni, kdo jsou na internetu, mají Twitter, nebo blog mohou být cílem výsměchu.“

‚Tři dny jsem plakala.’

Obětmi Ligy LOL byly prominentní spisovatelky a novinářky jako Nora Bouazzouniová, reporérka Lucile Bellanová, Mélanie Wangaová či Florence Porcelová. Poslední jmenované například Liga LOL volala, aby jí nabídla smyšlenou práci v „prominentním pořadu.“ Následně pak zveřejnila na Twitteru nahrávku hovoru.

„Když nahrávku zveřejnili, tři dny jsem plakala kvůli ostudě a ponížení,“ uvedla k případu Porcelová. Za falešným pohovorem stál editor francouzského magazínu Les Inrockuptibles, který se k činu přiznal a veřejně se Porcelové omluvil.

„Nevím, jestli budu vyslyšen, ale předkládám svou upřímnou omluvu těm, které Liga LOL zranila. To, co se stalo, nelze tolerovat. Žádným způsobem. A sám sebe činím zodpovědným,“ uvedl na Twitteru zakladatel skupiny Vincent Glad.