Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysoce postavený muž z elitního útvaru KLDR zběhl z Kimových služeb i s miliony

Svět

  6:00
PCHJONGJANG/PRAHA - Po více než dvou desetiletích strávených v Evropě vypověděl severokorejskému režimu poslušnost vysoce postavený muž z elitního útvaru a prchl až s­ 400­ miliony dolarů. Na starost měl zajištění tvrdé měny pro režim v ­Pchjongjangu na pozadí stupňujících se mezinárodních sankcí.

Kim Čong-un, hlava totalitní KLDR. foto: Reuters

Mají to být ti politicky nejspolehlivější ze spolehlivých. Jinak by nikdy povolení k práci v cizině nedostali. Jakékoli ideologické excesy v rodině – i několik generací nazpět – se tedy netolerují. Doma na ně navíc čekají rodiny. Jako rukojmí pro případ, aby si případnou změnu strany dobře rozmysleli.

A přesto se tak čas od času děje. Ze služeb KLDR ovšem v­ nedávné době zběhlo hned několik vysoce postavených představitelů režimu. Poslední případ, o­ němž nyní informovala jihokorejská média, se ale vymyká.

Po více než dvou desetiletích, která strávil v Evropě, podle nich vypověděl Pchjongjangu věrnost severokorejský činitel, který měl na starost zajištění zdrojů tvrdé měny pro vedení totalitní země na pozadí utahující se smyčky v ­podobě mezinárodních sankcí. Podle jihokorejského listu Dong-a Ilbo opustil své působiště v­ elitním utajovaném Úřadu 39 až s 400 miliony dolarů.

Původně žádal o azyl v USA

O identitě severokorejského přeběhlíka ani jeho působištích za poslední dvě dekády není nic dalšího známo. Zprávy v ­jihokorejských médiích se také rozcházejí v informacích, kdy uprchl ze svého dosavadního postu. Podle agentury Jonhap zmizel už loni koncem roku a teprve nyní se případ dostal na veřejnost. Objevují se ale i­ zprávy o jeho odchodu letos v ­červnu. Shodně však média uvádějí, že dotyčný je nyní v „ochranné vazbě“ v blíže neurčené evropské zemi. Údajně přitom původně žádal o azyl v USA, ale Washington mu žádost zamítl.

Pro režim v Pchjongjangu je to přitom už druhá tvrdá rána z vlastních řad za krátkou dobu. Zkraje minulého týdne informovala jihokorejská média o tom, že z londýnské ambasády KLDR zběhl druhý nejvýše postavený diplomat. Navíc už v dubnu světovými médii prolétla zpráva o hromadném útěku nejméně 13 Severokorejců z jedné z restaurací, které totalitní režim provozuje v cizině právě pod dohledem tajnostmi opředeného Úřadu 39 – elitního útvaru pracujícího na přímý rozkaz nejvyššího severokorejského vedení. O jeho existenci ve stínu oficiálních struktur vládnoucí Strany práce se toho přitom patrně ví více za hranicemi než uvnitř samotné KLDR.

A není se čemu divit. Zatímco třeba v 90. letech vinou fatálních hospodářských opatření umíraly hlady statisíce (podle některých odhadů až 3,5 milionu) Severokorejců, Úřad 39 se – tehdy stejně jako dnes – staral především o jedno. O dostatek tvrdé měny k pokrytí všech potřeb a manýrů vládnoucí dynastie Kimů a mocenských kruhů, které je obklopují. Třeba nedlouho po domnělém narození prvního potomka nynějšího vůdce Kim Čong-una se objevily indicie, že si navzdory mezinárodním sankcím nechal nakoupit luxusní dětské oblečení a vybavení v Singapuru a ve Švýcarsku.

Vedle zajištění blahobytu špiček země se však utajovaným útvarem protáčí miliony v cizích měnách zřejmě ještě z jednoho důvodu – a tím je financování tamního jaderného programu. V lednu uskutečnila KLDR už čtvrtou nukleární zkoušku.

Severokorejci dřou v ruských dolech i polských loděnicích

Má se přitom za to, že severokorejská síť příjmů, které obcházejí mezinárodní sankce a někdy i právo, stojí hned na několika pilířích.

Vedle padělání, machinací a­ různých pojistných podvodů je to i export syntetických drog nebo příjem právě z vlastních občanů pracujících s oficiálním posvěcením v cizině.

Ve prospěch totalitní mašinerie KLDR tak podle odhadů pracuje za hranicemi na 70 až 150 tisíc mužů a ­žen. V podmínkách, které bývají označovány za moderní otroctví, ročně Pchjongjangu přinesou v přepočtu víc než 47 miliard korun.

Kádrově prověření Severokorejci totiž z ­výplaty v cizině dostávají jen mizivou částku. Vláda si zpravidla ukrojí kolem 70 procent toho, co vydělají při nejtěžších manuálních pracích. Takových, při nichž se dřou za minimální mzdu s pouze jedním či maximálně dvěma volnými dny v­ měsíci.

Poměrně dobře jsou zmapovány případy celých dělnických kolonií Severokorejců v lesnickém a důlním průmyslu na ruském Dálném východě. Podobně pak také v Číně. Nedávná zjištění Rádia Svobodná Asie (obdobně jako Svobodná Evropa je financováno americkou vládou) ukázala, že stovky severokorejských dělníků zaměstnávají i továrny, v ­nichž vyrábí oděvní legendy jako Ralph Lauren nebo Burberry. Zkazky o fungování téhož systému ale přicházejí i ­z ­Blízkého východu nebo Evropy. Vedle práce na stavbách skandály opředeného fotbalového šampionátu v Kataru eviduje OSN Severokorejce také na Maltě nebo v ­polských loděnicích.

Navzdory všem těžkostem jsou ale podle zpráv z KLDR lidé ochotní i uplácet, aby se mohli upsat k práci za hranicemi. Pro Severokorejce s nulovými vazbami či schopnostmi je to totiž ojedinělá šance na únik z chudoby. Po dvou až třech letech v cizině a povinném ideologickém školení po návratu si i z onoho mála, co jim režim z platu ponechal, mohou třeba pořídit stánek na tržnici a­ zajistit si tak stabilní a na místní poměry nadprůměrný příjem.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat