Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan iniciovaly USA, píše čínský tisk. Je to hloupost, reagoval šéf Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před odletem na Tchaj-wan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před odletem na Tchaj-wan. | foto: ČTK

Peking/Praha Cestu předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan iniciovaly Spojené státy, cesta sama jen uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. Napsal to v sobotu list Global Times, za kterým stojí čínská komunistická vláda a který se odvolává na experta z Čínské akademie sociálních věd (CASS) Lü Cchun-čchenga.

Ten také navrhuje, aby Peking přistoupil k odvetě. CASS je předním poradním orgánem čínské vlády. Informace čínského tisku, že cestu iniciovaly Spojené státy, Vystrčil na sobotním briefingu před odletem označil za hloupost.

Lü Cchun-čcheng v CASS působí jako badatel institutu tchajwanských studií a má za to, že Peking by měl zasáhnout proti těm českým politikům, kteří porušují klíčové čínské zájmy.

Vystrčil na Tchaj-wan odlétá v sobotu a vrací se 5. září. Doprovází ho asi devadesátičlenná delegace, ve které budou podnikatelé i politici, včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba. Peking pokládá Tchaj-wan za svou vzbouřeneckou provincii a od zahraničních partnerů žádá, aby respektovali politiku jedné Číny.

„Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je silně spojena se současnou roztržkou mezi Čínou a Spojenými státy,“ tvrdí Lü. Protičínské síly v Česku podle něj přiživily Spojené státy, aby vytáhly tchajwanskou kartu, čímž poškodí česko-čínské vztahy. „Jen to poškodí vlastní zájmy České republiky. Pevninská Čína je pro ni důležitější než ostrov Tchaj-wan,“ poznamenal čínský badatel. 

„Považuji to za hloupost,“ řekl v sobotu krátce před odletem k informacím Global Times Vystrčil.

„Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) tajně jedná se zahraničními protičínskými silami jen pro svůj krátkodobý politický prospěch. DPP se zmocnila všech obyvatel ostrova, dovedla je do slepé uličky ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘ a vystavuje je nebezpečí vojenského konfliktu,“ řekl Lü k tchajwanské vládní straně, která si podle něj ponese všechny následky.

Politické prostředí České republiky označil čínský badatel za komplikované, Vystrčilova cesta byla podle něj v zemi hojně kritizována.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien ve čtvrtek řekl, že někteří čeští politici se na cestu vydávají z osobních zájmů. Nerespektují podle resortu české veřejné mínění, porušují politiku jedné Číny, kterou se česká vláda jinak řídí, a záměrně ničí politický základ vztahů mezi Čínou a Českou republikou.

„Čína tento opovrženíhodný čin odsuzuje a naléhavě českou stranu žádá, aby respektovala princip jedné Číny a k tchajwanským záležitostem přistupovala správně a obezřetně,“ řekl Čao.

„Čína nemůže tolerovat tento ohavný čin českých politiků, který je v rozporu s klíčovými zájmy Číny,“ myslí si Lü. „Vzhledem k tomu, jak je české domácí prostředí složité, měla by Čína v odvetě zasáhnout přesně vůči protičínským politikům v České republice, aby zabránila vážnému poškození česko-čínských vztahů,“ dodal.

Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je Česká republika pro tchajwanskou ekonomiku podle analytiků dvakrát důležitějším obchodním partnerem než pro ekonomiku čínskou. Stav přímých čínských investic v českém zpracovatelském průmyslu činil ke konci roku 2017 zhruba 410 milionů korun, Tchaj-wan v Česku k tomuto období investoval 5,7 miliardy korun, tedy zhruba 14krát více. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě pouze Jižní Korea a Japonsko.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...