24. května 2017 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vytahovali hřebíky z dětských tváří, teď dostanou dva manchesterští bezdomovci peníze i bydlení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Manchesterští hrdinové, bezdomovci Stephen Jones a Chris Parker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manchesterští hrdinové, bezdomovci Stephen Jones a Chris Parker. | foto: Twitter: @okdiario

MANCHESTER/PRAHA Při teroristickém útoku v Manchesteru lidem pomáhaly nejen profesionální záchranářské týmy, ale také dva muži bez domova. Jeden si tím vysloužil tisíce liber od dárců v crowdfundingové kampani a propojení se svou matkou. Druhému zase slíbil půlroční bydlení zdarma spolumajitel fotbalového klubu West Ham United.

Z útrob manchesterské arény, která hostí velké koncerty, se v pondělí večer nečekaně ozvala ohlušující rána. Stephen Jones, který žije na ulici, zpozorněl, a když začali v panice vybíhat lidé, přiskočil jim ihned na pomoc.

„Že jsem bezdomovec, neznamená, že nemám srdce. Byl to instinkt jít a pomoct lidem, kteří ji potřebovali. Bylo tam mnoho zakrvácených dětí, které křičely a plakaly,“ popisoval v rozhovoru pro britskou televizi ITV pětatřicetiletý Jones. „Museli jsme vytahovat hřebíky z jejich rukou. Jedna holčička je měla zapíchané i v obličeji,“ popsal.

Jones nebyl sám. „Opravdovým hrdinou“ britská média nazývají i Chrise Parkera, který je podobně jako Jones bez domova. Podle deníku The Independent třiatřicetiletý Parker žádal v době výbuchu odcházející návštěvníky koncertu Ariany Grande, jestli by mu nedali pár drobných. Tlaková vlna jej srazila k zemi, přesto se hned vydal pomoct zraněným.

„Všichni spěchali domů, vypadali šťastně. Během sekundy se ale ozvala rána, objevil se bílý záblesk, kouř a začal se ze všech stran ozývat křik,“ popsal Parker pro britský deník. Všude kolem leželi na zemi lidé.

„Zahlédl jsem malou holčičku, přišla o nohy. Zabalil jsem ji do trička a ptal se, kde má rodiče. Řekla, že tatínek je v práci a maminka ‚tam nahoře‘,“ uvedl Parker s tím, že si hned pomyslel, že to její matka nejspíš nepřežila. Podobně se postaral také o umírající asi šedesátiletou ženu. „Zemřela mi v náručí. Nemohl jsem pak přestat plakat,“ uzavřel.

Velká odvaha a obětavost odměněna

Poté, co médii proběhl příběh hrdiny bez domova, na webu Gofundme se objevil účet vybírající peníze na jeho pomoc. „Jako mnoho ostatních jsem byl zhrozen zprávami z Manchesteru. Tento příběh mě ale přiměl pokusit se pomoct muži, který ukázal velkou odvahu a obětavost,“ vysvětlil motivaci autor kampaně Michael Johns.

Jen během prvního dne se na pomoc Parkerovi vybralo přes 27 tisíc liber (více než 830 tisíc korun). Parkerův osud také přiměl jeho matku Jessicu, aby na sociální síti Facebook napsala výzvu o pomoc ve snaze znovu se spojit se svým synem.

Pravděpodobný útočník z Manchesteru Salman Abedi.
Trafalgar Square.

„Je to můj syn, se kterým jsme se na dlouhou dobu odcizili. Netušila jsem, že je bezdomovec, v pondělí ale ukázal extrémní odvahu. Prosím, spoj se se mnou Chrisi Parkere,“ napsala žena podle The Independent na svém profilu.

Na Stephena Jonese, který se se svými zkušenostmi svěřil televizi ITV, nebyla vypsána veřejná sbírka. Přesto bude za hrdinství také odměněn. Muž, který dříve pracoval jako zedník, žil dle vlastních slov na ulici déle než rok.

Přes sociální sítě jej se synem vyhledal spolumajitel fotbalového klubu West Ham United David Sullivan a nabídl mu bezplatné bydlení na půl roku dopředu. „Chceme mu pomoct postavit se na nohy. Takovou obětavost je potřeba odměnit,“ napsal na Twitteru David Sullivan junior s žádostí o kontakt na hrdinného muže.

„Nemohl bych sám se sebou žít, kdybych prostě odešel,“ uzavřel Jones a jeho přístup mu zřejmě pomůže i ve vlastním budoucím životě.

  • 13Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz