30. března 2017 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Využívat protesty pro předvolební kampaň je nepřijatelné, říká Putin

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je nepřijatelné využívat boj s korupcí a nepovolené protesty pro předvolební kampaň. Šéf Kremlu tak na mezinárodním arktickém fóru v Archangelsku ve čtvrtek poprvé okomentoval víkendové demonstrace v Rusku.

Nepovolené demonstrace proti korupci posloužily podle Putina jako záminka pro převraty na Ukrajině v roce 2014 nebo v zemích, kde proběhlo takzvané arabské jaro. „Jsem pro boj s korupcí, ale ne pro využití tohoto tématu pro předvolební kampaň. Musí k tomu dojít v rámci politických procesů v souladu se zákony. Všichni, kdo zákon porušují, musí být potrestáni,“ řekl Putin.

Prezident odmítl výzvy západních zemí k propuštění zadržených demonstrantů a označil je za zpolitizované. Jejich cílem je prý vyvinout tlak na vnitropolitické poměry v Rusku. Zároveň dodal, že k tlaku na Rusko dochází v době, kdy i na Západě rázně potlačují protesty. Jako příklad uvedl brutální zásahy, k nimž se prý uchyluje francouzská policie.

Protesty proti korupci proběhly o víkendu až v 80 ruských městech. V Moskvě se pochodu zúčastnilo podle nestátních médií několik desítek tisíc lidí, zadrženo bylo přes 1000 demonstrantů. Zatýkání demonstrantů odsoudily USA i EU.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz