12. října 2010 16:12, aktualizováno  18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vývoj v Maďarsku: stát převzal hliníkárnu, majitel obviněn z nedbalosti

Toxický kal v Maďarsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toxický kal v Maďarsku | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Maďarský stát uvalil nucenou správu na hliníkárenskou společnost MAL, z jejíž poškozené jímky na jihozápadě země unikly před týdnem tuny jedovatého kalu. Policie obvinila v pondělí zatčeného generálního manažera MAL z nedbalosti.

Kolem poničené nádrže u hliníkárny byla téměř dobudována ochranná hráz, kterou zbývá zpevnit vápencem. Lidé z přilehlé obce Kolontár, kteří byli evakuováni z obavy před novými trhlinami v původním valu, se ale nebudou moci vrátit do svých domovů dřív než v pátek.

Po protržení hráze vyteklo počátkem minulého týdne z nádrže na 700.000 krychlových metrů jedovatého kalu, který zasáhl několik okolních obcí, zcela zničil život ve dvou řekách a poškodil do určité míry i Dunaj. Původní poničené hrázi hrozilo nové zhroucení, které by znamenalo únik dalších až 500.000 krychlových metrů kalu.


Nová ochranná hráz, která má nové katastrofě zabránit, je dlouhá asi 1500 metrů, což je o kilometr víc, než se v původních krizových plánech počítalo. V základně je široká 30 metrů, vysoká je čtyři metry.

Podle mluvčího záchranářů Tibora Dobsona se riziko dalšího narušení hráze výrazně snížilo. Jedovatá kaše, která zůstala v nádrži, obsahuje navíc mnohem méně vody, takže i v případě dalšího protržení by kal postupoval k lidským obydlím mnohem pomaleji, řekl Dobson. Obsah sousední nádrže se snížil, aby byl omezen tlak na její boční náspy.

ČTĚTE TAKÉ: Poškozená hráz s toxickým kalem se zřítí, opravit ji nelze

MAL pod nucenou správou, manažer obviněn
Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí řekl poslancům, že stát by měl společnost MAL a její majetek dočasně převzít. Poslanci ještě večer téměř jednohlasně přijali potřebný zákon, který prezident Pál Schmitt v úterý podepsal.

Orbán jmenoval vládním komisařem pro dohled nad MAL šéfa výboru pro výjimečné události Györgye Bakondih. Komisařovi poskytuje v pondělí schválená legislativa značnou pravomoc. Bakondi již oznámil, že produkce hliníku se pravděpodobně obnoví po středečním rozhodnutí vlády. Dále dodal, že činnost MAL celkově prověří daňový úřad. Obnovení provozu označil Orbán jako jeden z důležitých cílů, protože závod u Kolontáru zaměstnává mnoho místních obyvatel.

Zoltán Bakonyi, ředitel maďarské hliníkárny

Generální manažer MAL Zoltán Bakonyi se podle policie dopustil nedbalosti, protože nevypracoval mimořádný plán pro krizové situace. Zadržený uvedl, že po něm plán pro možné protržení hráze odkaliště nikdy žádný úřad nebo šéf společnosti nechtěl.

Manažer je od včerejšího zadržení ve vazbě, kde setrvá do procesu, uvedla MTI. Vyšetřovatelé se totiž obávají, že by mohl ovlivňovat svědky. Bakonyi, který je synem majitele společnosti a jednoho z nejbohatších lidí v zemi, již proti vzetí do vazby podal stížnost.

V Maďarsku je i Barroso
Do Maďarska přijel předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který v přednášce na univerzitě v jihomaďarské Pécsi označil katastrofu v hliníkárně za "velmi vážnou". Ocenil přitom rychlou reakci maďarské vlády.

Po následném jednání s Orbánem řekl, že EU vyšle do země další experty na odstraňování škod po chemickém znečištění. Do Maďarska již přitom EU vyslala na žádost Budapešti pětičlennou skupinu mezinárodních odborníků. Tři z nich jsou podle agentury MTI již na místě havárie.

Lidovky.cz, ČTK