Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vývoj vakcíny proti covidu v Británii střeží tajná služba MI5. Agenti ho chrání před krádeží dat nebo sabotáží

Svět

  21:33
Londýn - Tajná služba MI5 střeží vývoj vakcíny proti koronaviru v Británii. Šéf kontrarozvědky podle agentury Reuters uvedl, že britští agenti se snaží vědecký výzkum očkovací látky ochránit před krádeží dat nebo sabotáží.

AstraZeneca. foto: Reuters

„Je zcela zřejmé, že celosvětová cena za první použitelnou vakcínu proti tomuto smrtícímu viru je obrovská, takže předpokládáme, že široká škála dalších stran ve světě bude mít o tento výzkum zájem,“ nechal se slyšet šéf Ken McCallum.

Vakcína firmy AstraZeneca.
Šéf britské kontrarozvědky Ken McCallum.

Společnost Moderna může v EU požádat o registraci vakcíny proti covidu-19

Ředitel kontrarozvědky vidí několik hrozeb, před kterými se agenti snaží vakcínu uchránit. „Buď (jde o) pokusy ukrást unikátní duševní vlastnictví, které generoval výzkum, případně potenciální pohrávání si s daty,“ podotkl McCallum. Další riziko podle něj tkví v hrozbě, že se někdo pokusí zpochybnit důvěryhodnost a bezúhonnost výzkumu vakcíny.

Očkovací látka firmy AstraZeneca, která vznikla díky spolupráci s odborníky z Oxfordské univerzity, je jedním z preparátů, které zatím celosvětově pokročily nejdále. Královská univerzita v Londýně pak vyvíjí další látku, která je v rané fázi klinických testů.

Covid vakcína se v USA začíná testovat na dětech. Ty jsou možná klíčem k zastavení šíření nákazy

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se počátkem října nacházelo 42 kandidátů na vakcíny v klinickém hodnocení a 151 v preklinickém testování. V poslední, tedy třetí fázi klinických studií, je podle WHO deset vakcín. Výrobci většinou odhadují termín jejich uvedení na trh od konce letošního roku do poloviny roku příštího.

Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) už v červenci ve společném prohlášení s USA a Kanadou uvedlo, že ruští hackeři napojení na ruské tajné služby se snaží po celém světě krást informace výzkumníků, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. Moskva takové aktivity popřela.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat