Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vyzvednutí těla misionáře se komplikuje. Sentinelci vyzbrojení šípy se srocují na pobřeží

Svět

  12:41
PRAHA - Indické úřady naráží na problémy při vyzvednutí těla amerického misionáře z ostrova Severní Sentinel, kde mladíka zabili místní domorodci. Policejní složky se zatím na ostrově ani nevylodily. Sentinelci se totiž neustále srocují na pobřeží a jsou vybaveni luky a šípy.

Rybáři policii řekli, že viděli, jak se na Američana na ostrově snesla sprška šípů vystřelených z luků. foto: INDIAN COASTGUARD/SURVIVAL INTERNATIONAL

„Zmapovali jsme oblast za pomoci rybářů. Nespatřili jsme sice tělo, ale máme přibližnou představu, kde bylo pohřbeno,“ uvedl pro média šéf místní policie Depandra Pathak. Jeho policejní složky totiž musí vyřešit problém, jak z ostrova obývaného preneolitickým kmenem dostanou tělo amerického misionáře. Vyšetřovatelé se zatím ani nepřiblížili k ostrovu na méně než 400 metrů a pobřeží zkoumali pouze za použití dalekohledů.

Bože, já nechci zemřít, zapsal si misionář do deníku. Pak ho zasáhly šípy ‚nejzáhadnějších lidí planety‘

Ve chvíli, kdy se domorodí Sentinelci začali srocovat na pláži vyzbrojení luky a šípy, policisté se raději stáhli. V současnosti konzultují s antropology, kteří již v minulosti byli v kontaktu s domorodci, jak vyzvednout z ostrova tělo, aniž by došlo ke konfrontaci.

„Jejich rady budou důležité,“ uvedl pro agenturu AFP Pathak. „V současnosti se získáváme informace od lidí v terénu, abychom v případu pokročili.“

Sentinelci jsou posledním preneolitickým kmenem na světě a dlouhodobě jsou velice nepřátelští k vetřelcům. V minulosti již zabili několik rybářů a útočili i na helikoptéru, která v roce 2004 kontrolovala situaci na ostrově po ničivé tsunami. 

Poslední obětí se stal šestadvacetiletý misionář John Allen Chau, který se rozhodl domorodce obrátit na křesťanství, přestože indické úřady zakázaly vstup na ostrov a přiblížení na vzdálenost 3 námořních mil (5,6 kilometru).

Misionář John Allen Chau.

„Pane, je tento ostrov poslední Satanovou pevností, kde ještě nikdo neslyšel nebo ani neměl šanci slyšet tvé jméno?“ napsal do svého deníku šestadvacetiletý mladík, než jej zanechal rybářům, kteří jej potají i přes zákaz úřadů dopravili na ostrov Severní Sentinel. Domorodci po něm stříleli již při prvním pokusu o kontakt. Podruhé mu pak zničili kanoi a misionář musel z ostrova odplavat. Třetí kontakt s místními již nepřežil. Podle rybářů se mu šípy nejprve zabodly do bible a poté proklály i jeho samotného. Jeho tělo Sentinelci následně odtáhli a zakopali.

‚Nejzáhadnější lidé planety‘

Podle norské genetičky Eriky Hagelbergové jsou obyvatelé andamanského souostroví „pravděpodobně těmi nejzáhadnějšími lidmi na naší planetě“. Pás 550 ostrovů v Bengálském zálivu obývá několik rozličných kmenových společenství, které se vyvíjely v naprosté izolaci až do 19. století, kdy bylo území obsazeno Brity a přetvořeno v trestaneckou kolonii.

První kontakt navázali Britové s místními obyvateli na počátku 19. století. Příslušníci kmene se před nimi pokoušeli schovat, kolonizátorům se ale podařilo šest z nich (dva dospělé a čtyři děti) chytit a odvézt na hlavní ostrov andamanského souostroví. Oba dospělí onemocněli a zemřeli, děti se ale na Severní Sentinel vrátily, pravděpodobně též nakaženy nemocí, jíž specifický imunitní systém místního lidu nedokázal odolat. Od té doby se Sentinelci vždy chovají k vetřelcům velice agresivně.

Autoři: ,