11. září 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzájemný obdiv Orbána s Kaczyńským: Chceme v EU po brexitu kulturní kontrarevoluci

Lídr polské vládní strany PiS Jaroslav Kaczyński a maďarský premiér Viktor... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr polské vládní strany PiS Jaroslav Kaczyński a maďarský premiér Viktor... | foto: Wikimedia

KRYNICA/PRAHA Maďarský premiér Viktor Orbán má v plánu spolu s Jaroslavem Kaczyńským, šéfem polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), provést v Evropské unii „kulturní kontrarevoluci“. Měla by vést k radikální reformě EU poté, co Velká Británie završí svůj odchod z unie. Svůj záměr oznámili na konferenci v polské Krynici..

Jejich vystoupení navíc potvrdilo kuloární spekulace o rostoucí náklonnosti obou konzervativních lídrů. „Miluji hovory s předsedou Kaczyńským, protože není krátkozraký jako ostatní evropští politici,“ prohlásil Orbán při debatě na konferenci.

V rámci rozsáhlé kritiky současné Evropy například kvůli přijímání uprchlíků představili oba lídři vizi radikálně přetvořené Evropské unie. Ačkoliv to mohlo působit, že jde o žertování, z náznaků a narážek se dá usoudit, že s podobnými plány Orbán představí své protějšky na summitu v Bratislavě v pátek 16. září.

„V Maďarsku se říká, že když někomu věříte, můžete spolu krást koně,“ řekl Orbán a Kaczyński jej doplnil s tím, že EU je takovou stájí, ve které mohou Poláci s Maďary krást koně.

Kaczyńského strana PiS se od vítězství v loňských říjnových volbách čím dál více přibližuje maďarskému modelu nesvobodné demokracie. Získala kontrolu nad veřejnými médii, oslabila soudní moc a znárodňovala v klíčových odvětvích jako je bankovnictví.

Varšava a Budapešť jsou dlouhodobě nejhlasitějšími kritiky evropského vedení a vykládají si brexit jako znak nutnosti radikální reformy integračního projektu. Ta by podle nich měla sahat až do nejvyšších řídících orgánů.

Brexit? Ideální příležitost vzít věci do svých rukou

„Brexit je skvělou příležitostí. Dostáváme se k historickému kulturnímu předělu. Teď je ideální možnost ke kulturní kontrarevoluci,“ uvedl v diskuzi Orbán.

Kaczyński se k němu přidal s kritikou německé role v Evropské unii. „Máme čekat na nejsilnějšího, aby jednal? Nebo vzít iniciativu do svých rukou,“ uvedl polský politik poukazujíc na nečinnost Němců. Aby podle něj měla taková kontrarevoluce smysl, musí nejdříve dojít ke změně v rozhodovacím procesu EU a více pravomocí se musí navrátit národním parlamentům.

Předseda PiS, který nemá žádnou oficiální funkci v parlamentu, ale je šedou eminencí vládní strany, se s Orbánem za poslední rok soukromě setkal dvakrát. „Premiér Orbán nám ukázal, že je v Evropě možné dosáhnout něčeho specifického. Jsme rádi, že se můžeme učit z vašeho příkladu,“ poklonil se přímo maďarskému politikovi Kaczyński.

Svůj obdiv k Orbánovi vyjádřila i organizace pořádající konferenci. Po Kaczyńském letos získal ocenění „Muž roku“.

Sám také vyjádřil slova poklony směrem k polskému politikovi. „Od počátku s velkým respektem a uznáním sledujeme, jak se Polákům daří,“ řekl Orbán a ocenil i Kaczyńského historické znalosti. Jestli se jim společně podaří přesvědčit další lídry EU, napoví už bratislavský summit, který se koná v pátek 16. září.

fasJakub Fajnor