Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vzdal se islámu a hrozila mu za to smrt. Británie mu udělila azyl

Svět

  15:17
Britské úřady udělily azyl mladému afghánskému uprchlíkovi, který odstoupil od islámu. Ve vlasti mu totiž za odpadlictví od víry hrozil trest smrti. Případ se stal důležitým precedentem: je to poprvé, kdy Británie přiznala náboženský azyl ateistovi.
Afghánský žadatel o azyl (ilustrační fotografie).

Afghánský žadatel o azyl (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Z válkou zdevastovaného Afghánistánu uprchl tehdy šestnáctiletý mladík v roce 2007. Během následujících sedmi let opustil islám a náboženství dnes v jeho životě nehraje žádnou roli.

Dočasný azyl ve Spojeném království mladému Afghánci ale vypršel na konci loňského roku a muži hrozila deportace do konzervativního islámského státu.

Případu se se však k jeho velkému štěstí chopila ambiciózní studentka právnické fakulty Univerzity v Kentu. Spolu se skupinou právníků podala žádost o azyl na britské ministerstvo vnitra.

Experti se odvolali na Úmluvu o právním postavení uprchlíků z roku 1951, která má za cíl chránit i před pronásledováním z důvodu rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo politickému přesvědčení. Podle jejich názoru Afghánci za jeho ateismus hrozí náboženská persekuce. Islámské právo šaría totiž trestá odpadlictví od víry až trestem smrti.

ČTĚTE TAKÉ:

Skrývat ateismus? Ani náhodou

Tajit ateismus ve společnosti úzce spjaté s islámem není podle právních zástupců možné a muži tudíž náleží ochrana v podobě azylu.

Úřad jim dal za pravdu a žádost schválil. Skupina právníků tvrdí, že se jedná o první případ, kdy byl udělen náboženský azyl na základě bezvěrectví.

"Rozhodnutí představuje stěžejní uznání absence víry jako plnohodnotného a vážně respektovaného filosofického postoje," citoval server BBC právní expertku Sheonu Yorkovou, jež případ vedla.  

"Argumentovali jsme tím, že nevěřící by měl užívat stejné ochrany týkající se náboženského přesvědčení jako člověk věřící," uvedla studentka, která se případu jako první chopila, Claire Splawnová.  

"Velká Británie je hrdá na dlouhou tradici udělování azylu těm, kteří jej potřebují. Každou žádost posuzuje individuálně," komentovalo případ britské ministerstvo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!