Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

70 let od konce války: Eisenhower ani MacArthur nechtěli bombardovat Hirošimu

Válka byla ukončena až svržením bomby na Hirošimu a Nagasaki. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válka byla ukončena až svržením bomby na Hirošimu a Nagasaki. | foto: Shutterstock

Druhého září byla formálně podepsaná japonská kapitulace a skončila tak druhá světová válka. Rozsekla válku skutečně svržená atomová bomba? Úder na Hirošimu a Nagasaki definitivně konflikt ukončil, rozbil japonské impérium a dokázal, která část světa dosáhla největšího vědeckého pokroku. Podle špičky tehdejších amerických generálů ale stoprocentně platila pouze ta poslední část. Japonsko by se prý vzdalo i bez Hirošimy a Nagasaki.

V roce 1939, poté, co Albert Einstein a Leó Szilárd napsali v dopise americkému prezidentu Theodoru Rooseveltovi, že nacistické Německo vyvíjí atomovou bombu, se přední vědci USA pustili do práce. Výsledkem byl Manhattan Project, který vyvrcholil úspěšným testem atomové bomby v roce 1945, po kterém pak následovalo svržení bomb na japonská města.

Japonsko rozpoutalo v Asii válku, která, podle různých odhadů, stála šest až dvacet milionů lidských životů. Z toho velká část byli civilisté a válečná traumata způsobená Japonskem jsou dodnes velmi citlivým místem a někdy (přinejmenším v případě Číny) i určujícím diplomatickým argumentem. Současně i v den rozhodnutí o japonské kapitulaci, tj. 15. srpna 1945, proběhl v Tokiu pokus stále bojechtivých důstojníků a části armádních elit o puč. Po nevydařené akci raději zvolili sebevraždu než kapitulaci.

Přesvědčení, že i po případné pozemní invazi na největší japonské ostrovy by Japonci bojovali „do posledního muže“ má své opodstatnění. Těžko ale retrospektivně měřit nutnost nebo naopak zbytečnost použití atomové bomby, faktem ale je, že podle historických dokumentů a výpovědí to nebylo nic, na čem by se americké vedení shodovalo.

Eisenhower: Z toho návrhu jsem byl v depresi

Jak napsal Dwight Eisenhower, vrchní velitel spojeneckých expedičních sil ve své knize Mandate for Change, v německém ústředí ho navštívil americký ministr války Stimson. Ten mu jako první oznámil plán použit atomové bomby v Japonsku.

„Zjevně očekával můj nadšený souhlas,“ psal Eisenhower, „ ...z jeho hovoru na mě ale padla skutečná tíha, a tak jsem vyjádřil své obavy. Za prvé, Japonsko bylo podle mě už poraženo a teď pouze hledá způsob, jak se vzdát a současně si zachovat tvář, a tak považuji použití této bomby za zcela zbytečné. A za druhé, nepřišlo mi moudré šokovat celý svět použitím takové věci, když už by to ani nevedlo k zabránění dalších ztrát. Ministra můj názor zjevně rozrušil...“ O knize napsal americký server filmsforaction.com.

„Nebyl jsem vychován k zabíjení žen a dětí“

Eisenhower nebyl rozhodně sám, který použití atomové bomby odmítal. Tehdejší nejvyšší představitel amerického námořnictva a jedna z nejvýznamnějších postav ve válce v Pacifiku, admirál William Leahy, byl toho názoru, že Japonsko nemělo kvůli námořní blokádě a použití konvenčních zbraní kam ustoupit a složení zbraní bylo na dosah.

Ve své autobiografii I Was There vzpomínal: „Domnívám se, že použití téhle barbarské zbraně na Hirošimu a Nagasaki nám v ničem nepomohlo... Ta představa používání atomových zbraní v budoucnu je strašidelná. Dle mého názoru, to, že jsme ji použili jako první, nás eticky staví na roveň s barbary z historických dob temna. Nebyl jsem vychován k tomu, abych vedl válku takovýmto způsobem a dle mě se války nesmí vyhrávat zabíjením žen a dětí.“

„Americký cézar“ MacArthur smysl bomby nechápal

Jistým překvapením může být to, že proti svržení atomových bomb na Japonsko byl i generál Douglas MacArthur. Ten přitom později po fiasku ofenzivy v Korejské válce volal po „zbombování Číňanů“ atomovými bombami. Jeho nechuť k použití bomb u Hirošimy se dá vysvětlit tak, že i podle něj byla zbytečná.

MacArthura se prý nikdo na názor ohledně Hirošimy a Nagasaki neptal. Kdyby se zeptal, mohl se dozvědět, že MacArthur pro použití bomb nevidí žádné strategické ospravedlnění, jak sám později řekl.

Návrh shození bomby, která dokáže vymazat města, logicky vyvolal rozepře na nejvyšších místech a seznam odpůrců nekončí ani nebyl ohraničen pouze armádními představiteli.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...