Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Džihádista, jenž zabil novináře? Podle agentů vzdělaný Brit John z Londýna

USA

  9:48aktualizováno  11:06
Kdo zavraždil amerického novináře Jamese Foleyho? Podle britských a amerických agentů je pachatelem muž jménem John, který se narodil v Londýně. Spolupracoval i s dalšími džihádisty pocházejícími z Británie. Podle britských tajných služeb jde patrně o šéfa teroristické buňky extremistů britského původu operujících v Sýrii, který má na starosti zahraniční rukojmí.

Záběr z videa, jež zachycuje surovou vraždu amerického válečného zpravodaje Jamese Foleyho. Pachatelem je s největší pravděpodobností džihádista původem z Británie. Britské tajné služby se domnívají, že se jedná o v Londýně narozeného radikála jménem John. foto: ČTK

Agenti z USA a Velké Británie, kteří vyšetřují brutální vraždu novináře Foleyho, jež šokovala svět, odhalili identitu vraha. Podle serveru Telegraph.co.uk pracují s informacemi, že jde o vůdce skupiny britských džihádistů orientujících se na rukojmí a jmenuje se John.

ČTĚTE TAKÉ:

Radikální skupina Islámský stát (IS) popisuje Johna jako vzdělaného, inteligentního a velmi angažovaného člena. Podle informací měl v regionu spolupracovat také s dalšími dvěma britskými džihádisty, jako skupina vystupovali pod názvem „The Beatles“ (Brouci).

Britská buňka „Brouci“ je prý zásadní skupinou IS, co se týče nakládání se zahraničními rukojmími. Základnu má ve východosyrském městě Rakka, které je jednou z hlavních bašt IS v zemi. "John" byl podle britského deníku mimo jiné vyjednávačem v letošním případu skupiny 11 rukojmích včetně dvou španělských novinářů, kteří byli po zaplacení výkupného v březnu předáni úřadům v Turecku.

Islamisté zavraždili amerického novináře:

Již v minulosti podle serveru Telegraph mezinárodní experti varovali před „brutálními a bezohlednými“ extremisty pocházejícími z Británie, kteří operují v Iráku a Sýrii. Zavraždění amerického novináře rukou britského džihádisty značí, že bojovníci z Británie nepatří v organizaci Islámský stát mezi obyčejné pěšáky - v hierarchii skupiny naopak stoupají výš a výš.

Část britské veřejnosti v reakci na barbarský čin vyzvala k zostřenému pátrání po lidech spojovaných v Británii s terorismem. Podle odhadů mají extremisté v Iráku a Sýrii ve svých řadách až čtyři stovky Britů. Cameron ve středu prohlásil, že výzvy k přijetí přísnějších pravidel v boji proti islámskému extremismu v zemi zváží, nechce však přijímat unáhlená rozhodnutí. "Jde o věc, kterou sledujeme a zabýváme se jí velice dlouho a nemyslím si, že by toto video něco změnilo," uvedl britský ministr zahraničí Philip Hammond.

OBĚTI DŽIHÁDISTŮ

Výběr případů osob, jejichž zabití teroristé natočili a videozáznam zveřejnili:

  • Únor 2002 - V Pákistánu byl unesen a posléze zavražděn osmatřicetiletý novinář amerického listu The Wall Street Journal Daniel Pearl. Skupina ozbrojenců mu tehdy přímo před kamerou uřízla hlavu a záznam zveřejnila. Za Pearlovu vraždu byl odsouzen k trestu smrti a v červnu 2002 popraven Umar Šajch, vlastním jménem Ahmad Saíd Šajch. Zadrženi a odsouzeni byli v souvislosti s tímto případem také další tři muži.
  • Duben 2004 - Iráčtí ozbrojenci zavraždili střelou do týla jednoho ze čtyř zajatých h italských členů ochranky americké společnosti Fabrizia Quattrocchiho. Učinili tak poté, co Řím odmítl požadavek únosců na okamžitý odchod italského vojenského kontingentu z Iráku. Videozáznam "popravy" měl možnost zhlédnout italský velvyslanec v Kataru a později se objevil i na internetu.
  • Květen 2004 - V Iráku byl zavražděn šestadvacetiletý americký obchodník Nicholas Berg. Na webových stránkách militantního hnutí napojeného na teroristickou síť al-Káida se posléze objevilo video, na němž maskovaný muž Bergovi uřízl hlavu. Bergovi únosci prohlásili, že vražda byla pomstou za týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve věznici Abú Ghrajb.
  • Červen 2004 - V Saúdské Arábii byl zavražděn zaměstnanec americké firmy Paul Johnson. Únosci, kteří se označili za sekci al-Káidy na Arabském poloostrově, chtěli původně výměnou za Johnsonův život dosáhnout propuštění svých spolubojovníků. Pak ale Johnsonovi podřízli hrdlo a video s "popravou" umístili na web.
  • Říjen 2004 - V Iráku byl svými únosci zavražděn britský inženýr Kenneth Bigley. Muslimští radikálové posléze zveřejnili videozáznam, na němž Bigley četl v přítomnosti šesti únosců prohlášení a pak mu jeden z ozbrojenců uřízl hlavu. O měsíc později byla v Iráku zavražděna unesená britská humanitární pracovnice Margaret Hasanová. Video s její "popravou" obdržela arabská televizní stanice al-Džazíra a předala ho britským úřadům.
  • Únor 2009 - Islámští radikálové z afghánského hnutí Taliban zavraždili dvaačtyřicetiletého polského inženýra Piotra Stańczaka. Únosci výměnou za jeho život žádali výkupné a propuštění talibanských vězňů držených v pákistánských věznicích. Když se tak nestalo, setnuli rukojmímu hlavu a záznam pak předali novinářům.
  • Srpen 2014 - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video zachycující vraždu amerického válečného zpravodaje Jamese Foleyho, jenž byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný.
Autoři: ,