30. července 2010 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzdor praktikám Kremlu: obhájkyně lidských práv Pamfilovová odstoupila

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a šéfka prezidentské rady pro lidská práva Ella Pamfilovová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Dmitrij Medveděv a šéfka prezidentské rady pro lidská práva Ella Pamfilovová | foto: Reprofoto

MOSKVA Šéfka ruské prezidentské rady pro lidská práva Ella Pamfilovová oznámila svou rezignaci. Informovala o tom agentura ITAR-TASS. Pamfilovová tak učinila den poté, co ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal novelu zákona o posílení pravomocí ruské tajné služby FSB.

"Toto je mé osobní rozhodnutí, nikdo mě nepřinutil tak učinit, nedošlo k tomu náhle," řekla podle agentury AFP Pamfilovová. Dodala, že zamýšlí radikálně pozměnit své aktivity. O podrobnostech svého rozhodnutí prý nyní nechce hovořit.

Pamfilovová kritizovala ruský právní systém a zakrnělé demokratické instituce, uvedla RIA Novosti. Je respektovanou obhájkyní lidských práv, aniž by byla v opozici proti současnému vedení země. Za někdejšího prezidenta Borise Jelcina zastávala úřad ministryně sociálních věcí.

Poradní orgán, v jehož čele doposud stála, byl podle AFP jen málo úspěšný v ovlivňování politiky někdejšího prezidenta Vladimira Putina a jeho současného nástupce Dmitrije Medveděva.

Novela zákona o FSB, kterou inicioval Medveděv, vyvolává v ruské společnosti protichůdné reakce. Část lidí pochybuje o jeho účincích, zbytek se obává, že přijetí zákona je krokem na cestě k výraznému omezení občanských práv.

ČTK

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz