2. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Zábavním parkem se přehnalo tornádo, ‚uneslo‘ skákací hrad. Zemřely dvě děti, dvacet se zranilo

Tornádo udeřilo v čínské provincii Che-nan. Zabilo dvě děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tornádo udeřilo v čínské provincii Che-nan. Zabilo dvě děti. | foto: Reprofoto/Youtube: 非正常人类研究所

Che-nan/Čína Vzdušný vír usmrtil v čínské provincii Che-nan zabil dvě děti a dvacet dalších lidí zranil, z toho jedno těžce. Tornádo mělo v průměru asi 10 metrů a přehnalo se zábavním parkem během tří až čtyř minut. Podle taiwanských médií udeřila bouře prachu okolo třetí hodiny odpoledne místního času.

Podle Taiwan News bouře udeřila v zábavním parku v Šang-čchiou. Tato oblast je často bičována suchými větry.

Bouře prachu se vytvářejí zejména v suchých oblastech. Neobvyklý přírodní jev vzniká poté, co masy horkého vzduchu rychle vystoupají skrze studený vzduch ze zemského povrchu. Bouře jsou málokdy nebezpečné, ale pokud ve vzdušném víru rotují předměty, mohou tornáda představovat hrozbu.

Na videu je vidět skákací hrad chycený ve vzdušném víru a pouliční prodavače, kteří se snaží udržet své stany na zemi. Komentátor poukazuje na deset lidí s viditelným zraněním. Většina z nich jsou děti.

Provincie Che-nan je kolébkou moderní čínské civilizace a nachází se tu také jedny z nejstarších budhistických chrámů a památek. 

Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?