Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vzpomínka na Černobyl: I prádlo zářilo od radiace

Svět

  12:00
KYJEV - Přesně před 25 lety se začala psát úplně nová historie atomu v rukách lidstva. Dne 26. dubna 1986 vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu. Odpůrci "jádra" získali zbraň: strach. Ti, kteří následky havárie likvidovali, aby zachránili miliony lidských životů, ho ale museli tehdy překonat.

Fotograf Volodymyr Repik pořídil snímky vybuchlého Černobylu z helikoptéry z výšky 25 metrů nad elektrárnou. foto: Reuters

Jedním z nich byl i Jurij Andrejev. V rozhovoru pro ruský list Moskevskij komsomolec vysvětlil, proč dělí likvidátory havárie na ty, kteří vozí spodní prádlo a kteří nosí spodní prádlo.

Dále čtěte:

"Když jsem se dostal do nemocnice na oddělení nemocí z ozáření, jeden lékař se mi svěřil: V prvním patře leží vojáček. Byl v samotném pekle – vozil autem likvidátorům spodní prádlo. Strašně ho to ozářilo," vzpomínal Andrejev. "Viděl jsem najednou před očima všechny své kamarády, kteří díky tomu vojáčkovi mohli spodní prádlo měnit každý den – i slipy, i trička zářily od radiace," dodal. Někdy ale ani výměna spodního prádla nepomohla.

Plynové skafandry vystavené v muzeu Černobylu v Kyjevě

Například když bylo nutné vypumpovat z reaktoru radioaktivní vodu. Tři muži, o kterých se málo napsalo, se tohoto úkolu tehdy dobrovolně zhostili. "Oblékli jim speciální obleky do vody, dali respirátory, přístroje na měření radioaktivity a síly záření. A oni se ponořili po pás do radioaktivní vody. Další skupiny už byly připraveny pro případ, že se ti první nevrátí," dodal. Práce se prováděly v absolutní tmě, v elektrárně nic nefungovalo, ani proud. Ti tři muži to ale dokázali. "Byl to v mém životě krátký čas, kdy jsem žil a pracoval mezi těmi nejčestnějšími a nejslušnějšími lidmi," uzavřel Andrejev.

Sporné hašení pískem
"Náš hlavní úkol byl uhasit požár uvnitř energobloku: byly tam velmi vysoké teploty, což znamená radioaktivita v milionech curie, a to všechno chrlilo do vzduchu," vzpomíná dnes jeden z největších odborníků na atom akademik Jevgenij Velichov, šéf Kurčatovského institutu. Nejdůležitější tedy bylo uhasit požár – a k tomu se prý používal hlavně písek.

O ČERNOBYLU VÍCE:

"Věděli jsme, že se musíme vyhnout jakékoliv vodě," vypráví Velichov. "Proto personál elektrárny – a to bylo z jejich strany skutečné hrdinství – vybral vodu zpod bubnu, protože my jsme se to báli udělat. Mysleli jsme si, že tam spadne celý reaktor. Jenže to jsme se ještě naivně domnívali, že nějaký reaktor existuje. Pak jsem letěl nad elektrárnou, dívám se, a žádný reaktor už není. Zbyla tam jen díra," říká akademik pro ruský list The New Times.



Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...