25. března 2017 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzpoura republikánů. Zdravotnickou reformu Trumpovi zablokovali vlastní lidé

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Zrušit a nahradit Obamacare. Jeden ze základních pilířů kandidatury Donalda Trumpa a dlouhodobá priorita celé republikánské strany v čele s Paulem Ryanem již od roku 2010. S většinou v celém Kongresu a vlastním prezidentem mělo jít o samozřejmost. Stačilo by málo: prostá většina v Kongresu, tedy 216 hlasů.

„Neviním Paula,“ řekl Donald Trump novinářovi z listu The Washingon Post po telefonu těsně poté, co se začaly vynořovat informace o jasné prohře ve snaze změnit tvář amerického zdravotnictví. „Nepovedlo se nám získat jediný demokratický hlas,“ vysvětloval.

Problém ale je, že Republikáni na prosazení své reformy demokrata nepotřebovali ani jednoho - stačilo by jim, aby se vzepřelo méně než 22 politiků z vlastních řad. V Kongresu jich je totiž 237 vedle 193 demokratů.

Donald Trump
Donald Trump

Ještě ve čtvrtek se přitom vědělo o minimálně 31 republikánech, kteří veřejně prohlásili, že se současnou podobou návrhu zákona, který média začala přezdívat „Trumpcare“, nechtějí mít nic společného. A pak začal boj o čas: hlasování se posunulo na pátek a Trump i Ryan se snažili získat potřebnou většinu.

Přes noc se pokoušeli do návrhu zákona zasadit úpravy, které by uspokojily různorodé členy vlastní strany. Celá situace byla obklopena nejistotou a dostupné nebyly ani jasné informace o vlastních změnách na poslední chvíli, kterými se Republikáni snažili získat potřebné hlasy.

Kámen úrazu: konzervativní pravice

Vzpoura ve vlastní straně měla přitom dva protipóly, se kterými se Trumpovi a Paulovi nedařilo jednat a jejichž priority si protiřečily.

Krajní pravice v čele s konzervativní skupinou republikánů Freedon Caucus chtěla snížit měsíční sazby za pojištění tím, že se zbaví zásadních částí Obamovy zdravotnické reformy - například povinného krytí návštěv pohotovosti, příspěvky těhotným ženám, léků na předpis a pomoci psychicky nemocným. Pro ně byl návrh zákona, který je kritizován zejména na to, že by s ním přišlo o pojištění 24 milionů Američanů, stále příliš podobný Obamově reformě.

Tomu se ale bránili frakce strany blíže k ideologickému středu. Jednat s oběma najednou se ukázalo jako problém a tak se ani v pátek republikáni neshodli. Hlasování tedy pouhé minuty před jeho zahájením nechal Trump zrušit. Podle současných informací se vzepřelo až kolem 40 republikánů.

Republikánská strana se za zrušení Obamacare, státního zdravotního pojištění, které mimo jiné rozšířilo program Medicaid (pokrývající zejména nejchudší Američany) a zajistila zdravotní pojištění 20 milionům Američanů, kteří na něj předtím nedosáhli, stavila 7 let. Nikdy ale nenašli společnou řeč ohledně toho, jak přesně by měla nová podoba zákona vypadat. Teď podle vyjádření Donalda Trumpa budou čekat na to, že se Obamacare “vyletí do povětří“, načež Republikáni přijdou s vlastním návrhem.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že „jsme se leccos dozvěděli o loajalitě“. Jejich odporem byl prý trochu překvapen. Z řad zdrcených republikánů se teď ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena.

„Není konec, je čas jít dál,“ shrnul Ryan situaci s tím, že prezidentský tým se teď hodlá zabývat jinými body volebního programu. „Máme velké ambice,“ ujistil Ryan.

Krach pátečního hlasování v Kongresu Ryanovu pozici prý neohrozil

  • Ultrakonzervativní server Breitbart News podporující prezidenta bez uvedení zdroje napsal, že ve vedení strany se o Ryanově osudu "otevřeně diskutuje". Ostatní média i většina politiků ale zastávají názor, že jeho post není bezprostředně ohrožen.
  • Sedmačtyřicetiletý Ryan vede sněmovní republikány od října 2015. Podle ústavy je jeho post třetím nejvýznamnějším v zemi po prezidentovi a viceprezidentovi.
  • "Mohli jsme se v pátek ukázat v lepším světle, ale o Ryanově odchodu nikdo nemluví," řekl agentuře Reuters republikánský poslanec Justin Amash. "Předseda (Ryan) je taky jen člověk, není to superman," dodal další republikánský zastupitel Joe Barton.
  • Ryana za krach pokusů o likvidaci programu přezdívaného Obamacare v pátek nekáral ani prezident Donald Trump. Šéf sněmovny podle něj vykonal spoustu práce a má prý jeho podporu.

Najdete na Lidovky.cz