"Určitě jsou (žaloby) největší přítěží, neboť jde o minulost, která se týká lidských osudů, zejména pokud jde o pohřešované osoby. Byla bych ráda, kdybychom to vyřešili, neboť by to byl politicky zodpovědný krok," citoval deník šéfku chorvatské diplomacie.
Na otázku, zda je Chorvatsko připraveno stáhnout žalobu na Srbsko jako první, Pusićová poznamenala, že předtím, než se vůbec začne uvažovat o rozhovorech na toto téma, je třeba objasnit osud nezvěstných a vyřešit vrácení uměleckých předmětů a potrestání válečných zločinů.
ČTĚTE TAKÉ: |
Z období srbsko-chorvatského válečného konfliktu v letech 1991-1995 je stále evidováno více než 2000 nezvěstných.
Chorvatsko v roce 1999 podalo u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Srbsko kvůli genocidě. Srbsko o 11 let později u stejné mezinárodní justiční instituce zažalovalo Chorvatsko kvůli genocidě spáchané na Srbech během chorvatské ofenzivy koncem války. Haagský soud by se kauzou měl začít zabývat na jaře příštího roku.
Na pokrok dosažený v poslední době ve dvoustranných vztazích poukázali minulý týden prezidenti obou zemí při návštěvě hlavy chorvatského státu Iva Josipoviče v Bělehradu. Oba ovšem zároveň konstatovali, že přetrvávají problémy z minulosti.