19. června 2019 14:32, aktualizováno  16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vztahy Česka a Slovenska jsou lepší než v 90. letech, říká Čaputová. Země jsou prý nejbližšími partnery

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala Prezidentský palác po své... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala Prezidentský palác po své... | foto: ČTK

Bratislava Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Česko. Bude to její první zahraniční cesta ve funkci hlavy státu, do které byla uvedena v sobotu. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem, jednat bude také se zástupci Senátu, Sněmovny i vlády. V plánu má schůzku s krajany nebo účast na koncertu na pražské Kampě, kde jí zazpívají čeští a slovenští umělci.

„Je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli jednotlivých zemí. Já sama ráda jezdím do Česka například na dovolenou,“ uvedla Čaputovou.

Cestu do Česka považuje hlava slovenského státu za příležitost seznámit se s českými představiteli včetně prezidenta Miloše Zemana, který před březnovým rozhodujícím kolem přímé volby hlavy slovenského státu popřál úspěch místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, kterého Čaputová porazila. Na schůzce se Zemanem chce Čaputová hovořit také o zahraničněpolitických tématech.

„Rozdělení (Československa), které se možná neuskutečnilo procesem a způsobem, jaký jsme si mnozí přáli, nakonec vnímám tak, že země jsou si dokonce možná ještě bližší než v období, kdy každá uvažovala, kdo na koho doplácí. Velmi dobře si ta 90. léta pamatuji,“ řekla Čaputová.

Symbolická schůzka hned týden po inauguraci

Právě setkáním s českým prezidentem dopoledne zahájí svou oficiální návštěvu ČR. Slovenskou prezidentku na prvním nádvoří Pražského hradu uvítá ceremoniál s vojenskými poctami. Následovat bude soukromé setkání se Zemanem a jednání delegací, na kterém bude přítomno několik ministrů české vlády, uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Po tiskové konferenci Zeman pozve svou novou slovenskou kolegyni na slavnostní oběd, kterého se zúčastní několik desítek lidí.

Jindrák zdůraznil symboliku toho, že se podařilo domluvit prezidentskou schůzku ihned první týden po inauguraci Čaputové. Mluvit se podle něj na ní bude o agendě týkající se Evropské unie a sestavování nových unijních orgánů po volbách do Evropského parlamentu. Zemana bude také zajímat spolupráce visegrádské čtyřky, do které kromě Slovenska a ČR patří Polsko a Maďarsko. Česko začne V4 předsedat v červenci. Předsednictví převezme právě od Slovenska. Čaputová uvedla, že spolupráce ve V4 je důležitá, zároveň ale podle ní nelze slevit z hodnot EU.

Zeman se také podle Jindráka pravděpodobně Čaputové zeptá na vybudování Českého domu v Bratislavě. Mluvit by se mohlo také o přeshraničních kontaktech.

Sejde se i s Kuberou a Vondráčkem, s Babišem ne

Odpoledne Čaputovou čekají setkání s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) i dalšími členy horní komory a s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v programu nemá. Předseda české vlády bude ve stejné době na zasedání Evropské rady.

Kromě oficiálních politických aktivit má Čaputová v plánu i další doprovodné akce. Podle webu slovenské prezidentské kanceláře se setká s krajanskou komunitou a zúčastní se koncertu Zuzana není sama doma na Kampě. Podle informací ČTK by měla také položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla.

Koncert na Kampě pořádají Metronome Festival Prague, bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko, kavárna Mlýnská a občanské sdružení Srdcom doma. Začátek akce je naplánován na 19:00, Čaputová přijde o půl hodiny později. Na koncertu se představí například Dan Bárta s Robertem Balzarem, slovenská elektronická písničkářka Katarzia, Jiří Stivín a Dorota Nvotová či Sisa Fehér. Vystoupení chystá i vedlejší projekt šéfa kapely Jablkoň Michala Němce s názvem Půljablkoň, slovenský cellista Jozef Lupták, skupina Eturnity a folklorní soubor Limbora. Závěr bude patřit slovenské skupině Živé kvety zpěvačky a textařky Lucie Piussi. Ještě v noci zamíří Čaputová zpět na Slovensko.

Společné oslavy Listopadu

Slovenská prezidentka by uvítala, pokud by Česko a Slovensko letos společně oslavily 30. výročí takzvané sametové revoluce, která v někdejším Československu vedla k pádu komunistického režimu.

„Předpokládám, že ze slovenské strany bude jednoznačný zájem oslavit toto výročí společně vzhledem k tomu, že to jsou události, které se týkaly obou národů a jedné země, jíž jsme byli součástí,“ řekla Čaputová.

Slovensko a Česko si již loni sérií společných akcí připomněly 100. výročí vzniku Československa.

Čaputová dosud ve vrcholné politice na Slovensku nepůsobila, za svou nevýhodu to ale nepovažuje. „Být politikem je specifická zkušenost, kterou nemám. Díky tomu nemám konfliktní minulost s některými konkrétními osobami,“ řekla. Dodala, že v politickém prostoru ale působila, byť nikoli v roli političky. „To, čemu jsem se jako advokátka věnovala, byla politická témata; analyzovali jsme orgány veřejné moci, prováděli jsme legislativní práci. V jednotlivých kauzách a sporech jsem zastupovala lidi proti státu,“ dodala.

Čaputová, která je rozvedená a vychovává dvě dcery, řekla, že má ráda knihy zejména z oblasti psychologie a filozofie, dále přírodu a plavání.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz