Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vztahy s Kubou budeme blokovat, hrozí republikánští senátoři

USA

  20:06
WASHINGTON - Přední američtí republikánští politici kritizovali sbližování vztahů USA s Kubou, na němž se dohodli prezidenti obou zemí. Představitelé strany ovládající Kongres prý Obamovi hodlají zabránit v obnovení diplomatických styků s režimem neuznávajícím demokratické principy.

Americký senátor Marco Rubio foto: Reuters

Historické rozhodnutí naopak ocenil mimo jiné papež František či generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Republikánský senátor a možný prezidentský kandidát Marco Rubio prohlásil, že hodlá zablokovat snahu Bílého domu o obnovení diplomatických vztahů s Kubou a otevření zastupitelských úřadů. Rubio, který má kubánské kořeny a patří na Floridě k silné kubánské přistěhovalecké komunitě krajně nesnášející kubánský režim, prohlásil, že Bílý dům ustoupil Kubě úplně ve všem, ale získal pro USA jen málo.

Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner označil Obamovo rozhodnutí za další z dlouhé řady ústupků diktatuře. Vztahy s Castrovým režimem by podle něj Washington neměl revidovat, „dokud se nebudou Kubánci těšit ze svobody, a ani o okamžik dříve“.

Kubánci na Floridě mají smíšené pocity

V samotné floridské kubánské komunitě jsou podle agentury AP reakce na historickou zprávu smíšené. Zatímco starší lidé a aktivisté snažící se z exilu přispět k demokratickým změnám na Kubě jsou rozhořčeni a někteří hovoří o Obamově „zradě“, část mladší populace naopak změny vítá.

Papež odmítl přijmout dalajlamu. Kvůli vztahům Vatikánu s Čínou

Pozitivní reakce přišly i ze světa. Papež František, který během více než ročního vyjednávání předcházejícího úterní dohodě fungoval jako významný prostředník, blahopřál USA a Kubě k tomu, že se rozhodly obnovit vzájemné vztahy, a slíbil, že Vatikán bude pokračovat v podpoře upevňování styků mezi oběma zeměmi. Vatikán upozornil, že jeho diplomaté usnadnili vyjednávání, z něhož vyplynulo řešení přijatelné pro obě strany.

Šéf OSN Pan Ki-mun zase označil informaci o oteplení americko-kubánských vztahů za „velmi pozitivní“ a dodal, že je načase, aby obě země svoje styky normalizovaly.

Aktivisté Osvaldo Hernandez a Miguel Saavedra při protestech v Miami

Kubánským vítězstvím nazval dohodu obou zemí a z ní plynoucí výměnu vězňů socialistický prezident Venezuely Nicolás Maduro, který patří k největším latinskoamerickým kritikům Washingtonu. Tentokrát však Obamův krok označil za „odvážné gesto“, které si podle něj zaslouží uznání.

Autoři: ,