Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vztahy s Kubou budeme blokovat, hrozí republikánští senátoři

Americký senátor Marco Rubio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký senátor Marco Rubio | foto: Reuters

WASHINGTON Přední američtí republikánští politici kritizovali sbližování vztahů USA s Kubou, na němž se dohodli prezidenti obou zemí. Představitelé strany ovládající Kongres prý Obamovi hodlají zabránit v obnovení diplomatických styků s režimem neuznávajícím demokratické principy.

Historické rozhodnutí naopak ocenil mimo jiné papež František či generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Republikánský senátor a možný prezidentský kandidát Marco Rubio prohlásil, že hodlá zablokovat snahu Bílého domu o obnovení diplomatických vztahů s Kubou a otevření zastupitelských úřadů. Rubio, který má kubánské kořeny a patří na Floridě k silné kubánské přistěhovalecké komunitě krajně nesnášející kubánský režim, prohlásil, že Bílý dům ustoupil Kubě úplně ve všem, ale získal pro USA jen málo.

Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner označil Obamovo rozhodnutí za další z dlouhé řady ústupků diktatuře. Vztahy s Castrovým režimem by podle něj Washington neměl revidovat, „dokud se nebudou Kubánci těšit ze svobody, a ani o okamžik dříve“.

Kubánci na Floridě mají smíšené pocity

V samotné floridské kubánské komunitě jsou podle agentury AP reakce na historickou zprávu smíšené. Zatímco starší lidé a aktivisté snažící se z exilu přispět k demokratickým změnám na Kubě jsou rozhořčeni a někteří hovoří o Obamově „zradě“, část mladší populace naopak změny vítá.

Papež odmítl přijmout dalajlamu. Kvůli vztahům Vatikánu s Čínou

Papež odmítl přijmout dalajlamu. Kvůli vztahům Vatikánu s Čínou

Pozitivní reakce přišly i ze světa. Papež František, který během více než ročního vyjednávání předcházejícího úterní dohodě fungoval jako významný prostředník, blahopřál USA a Kubě k tomu, že se rozhodly obnovit vzájemné vztahy, a slíbil, že Vatikán bude pokračovat v podpoře upevňování styků mezi oběma zeměmi. Vatikán upozornil, že jeho diplomaté usnadnili vyjednávání, z něhož vyplynulo řešení přijatelné pro obě strany.

Šéf OSN Pan Ki-mun zase označil informaci o oteplení americko-kubánských vztahů za „velmi pozitivní“ a dodal, že je načase, aby obě země svoje styky normalizovaly.

Aktivisté Osvaldo Hernandez a Miguel Saavedra při protestech v Havaně

Aktivisté Osvaldo Hernandez a Miguel Saavedra při protestech v Miami

Kubánským vítězstvím nazval dohodu obou zemí a z ní plynoucí výměnu vězňů socialistický prezident Venezuely Nicolás Maduro, který patří k největším latinskoamerickým kritikům Washingtonu. Tentokrát však Obamův krok označil za „odvážné gesto“, které si podle něj zaslouží uznání.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...