Legendární velitelé a instruktoři soukromé vojenské skupiny Wagner, excelentní pracovní podmínky a přátelský tým světoznámých „muzikantů“. Takovými slovy láká na oficiálních stránkách ruského města Istra nová mutace nechvalně proslulé skupiny ruských žoldáků, kteří zajistili dobytí ukrajinského Bachmutu.
Podle ruského portálu Agentstvo se o Wagnerově legii poprvé zmínila starostka Istry Taťjana Vituševová. Právě v jejím městě ležícím severozápadně od Moskvy je hlavní náborová kancelář znovuzrozené skupiny. V březnu letošního roku uvedla, že do legie náleží už více jak tisíc wagnerovců.
V listopadu začala organizace nabírat nové bojovníky pro nasazení v Africe. Nabízela jim měsíční plat 270 tisíc rublů (přes 62 tisíc korun) měsíčně, což je ještě více, než dostávají účastníci „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, kteří mají plat 240 tisíc rublů (přes 55 tisíc korun) měsíčně. Žoldákům vysílaným na Ukrajinu nicméně legie nabízí stejnou jednorázovou platbu 2 300 000 rublů jako těm, kteří putují do Afriky.
„Zajímavé je, že ve všech náborových příspěvcích se uvádí, že se jedná o roční smlouvu, která bude podepsána s ruským ministerstvem obrany, což znamená, že převzali značku Wagnerovy skupiny. Kruh se uzavírá,“ podotýká webový projekt zaměřující se na wagnerovce All eyes on Wagner.
Legie dělí africký „směr“ na „Mali a „Libyi“. Dohlíží na něj „hrdinové Ruska“, bývalí velitelé z Wagnerovy skupiny s volacím znakem „Kep“ a „Radimir“ neboli Andrej Ivanov (Mali) a Ruslan Chljan (Libye).
Ukrajinský směr má pod patronátem bývalý velitel 1. útočného oddílu Wagnerovy skupiny Alexandr Kuzněcov s volacím znakem „Ratibor“. „Ano, ano, je to ON!“ extaticky představuje Kuzněcova náborová kampaň na oficiálních stránkách Istry. Tvrdí, že „neprohrál jedinou bitvu“ a jeho volací znak se stal mezi wagnerovci „synonymem pro vítězství“.
Velitelé Wagnerovy legie. Kuzněcov je uprostřed. Kep druhý zleva, Radimir první zprava.
Bez Prigožina zprvu nechtěli pokračovat
Kuzněcov jako jediný vystoupil pod svým pravým jménem v prosincovém rozhovoru pro ruský prokremelský televizní kanál 360, kde spolu s kolegy z legie probíral historii a budoucnost wagnerovců. Agentstvo podotýká, že vzhledem k obvyklému oficiálnímu mlčení kolem skupiny je veřejná prezentace žoldáků „velice neobvyklá“ a zřejmě má sloužit jako PR akce k nabrání dalších lidí.
Rusko oficiálně rozpustilo Wagnerovu skupinu poté, co její zakladatel Jevgenij Prigožin zahynul v srpnu 2023 při leteckém neštěstí, dva měsíce po krátké vzpouře proti Moskvě. „Když náš vůdce zmizel, neměli jsme chuť pracovat pod vedením někoho jiného, protože nikdo nemohl vytvořit tuto jedinečnou strukturu tak, jak to udělali Jevgenij Prigožin a Dmitrij Utkin,“ řekl Kuzněcov.
„Mnozí proto samozřejmě začali odcházet nebo podepsali novou smlouvu s ministerstvem obrany. Většina našich chlapů je nyní v mnoha výsadkových jednotkách, v pěchotních jednotkách, divizích, v brigádách a pokračují v plnění úkolů,“ dodal velitel nové legie.
Kuzněcov uvedl, že i když Wagnerova skupina jako taková už neexistuje, stále existuje její „kodex“, který umožňuje mnohým realizovat své schopnosti. „Istra je výjimečná v tom, že dala klukům možnost podepsat smlouvu s ministerstvem obrany, s vlastí. Stále jsou srdcem wagnerovci. A nyní všichni odcházejí různými směry: někteří do Afrického sboru, někteří do speciální vojenské operace,“ zdůraznil.
Podle Kuzněcova se zájemci jen hrnou, když zjistí, že budou pod některým z wagnerovců, protože je považují za zkušené, kompetentní velitele. „Vědí, že tento člověk se nikdy nevzdá, ale půjde vpřed.“
Ke konci rozhovoru Kuzněcov vyzval všechny zainteresované muže, aby se k nim přidali a podepsali smlouvu s ministerstvem obrany. Wagnerovu legii Istra začaly propagovat i ruské provojenské telegramové účty.
Podle All eyes on Wagner ruské ministerstvo obrany propagací bývalých hvězd žoldnéřské skupiny prakticky uznává sílu značky vytvořené Prigožinem a neúspěch polovojenské organizace Africký sbor. Ta podléhá přímo Kremlu, který se jejím prostřednictvím pokusil převzít africké aktivity wagnerovců.