Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci soustřeďují u Bachmutu mohutné síly, Wagnerovci se otáčejí k Africe

Jevgenij Prigožin foto: Reuters

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin varoval, že Ukrajinci soustředili v okolí Bachmutu zřejmě k rozhodujícímu protiúderu 80 tisíc vojáků. Sám se podle všeho chystá stáhnout se zbytkem svých zdecimovaných sil z Ukrajiny. Agentura Bloomberg ve čtvrtek uvedla, že Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.
  16:19

Wagnerova skupina, kterou podle západních médií ruský bezpečnostní a politický aparát vnímá jako rostoucí mocenskou hrozbu, se na Ukrajině potýká, jak známo, s nedostatkem mužů a munice. Žoldnéřům se zatím i přes několikaměsíční úsilí a ohromující ztráty nedaří dobýt jejich hlavní cíl – ukrajinské město Bachmut.

Ruským armádním velitelům se díky tomu podařilo zpochybnit vojenskou zdatnost Wagnerovy skupiny u ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedli lidé blízcí Kremlu a zpravodajským službám, kteří hovořili s Bloombergem pod podmínkou anonymity.

Ruští velitelé u Putina Prigožinovy bojovníky kritizovali, že místo vojenského umu dosahují výsledků tím, že posílají velké množství rekrutů na smrt. Putin nedávno zbavil Prigožina výsady nabírat nové žoldnéře z řad vězňů a převedl ji na ministerstvo obrany, přičemž věznice byly pro Wagnerovu skupinu hlavním zdrojem nových mužů, píše Bloomberg. Zpomalily se i dodávky munice od armády.

„Prigožin se všem plete do cesty,“ řekla Taťána Stanovajová, zakladatelka politické poradenské společnosti R.Politik. „Teď už ho chrání jen osobní vztah s Putinem, který ho do určité míry stále považuje za užitečného,“ dodala.

Přesunu Prigožinových jednotek do Afriky v tuto chvíli sice nic nenasvědčuje, ale zdroje Bloombergu uvádějí, že kvůli složité situaci na ukrajinské frontě bude Wagnerova skupina věnovat do budoucna africkému kontinentu větší pozornost.

Náborový inzerát, který skupina zveřejnila v pondělí, nabízí volná místa na šest měsíců na Ukrajině a na devět až 14 měsíců v Africe. Píše se v něm také, že zájemci o službu v afrických zemích budou nejprve v záloze.

Prigožin dlouhodobě varuje ruské vojenské vedení, že pokud neobdrží náležitou vojenskou podporu, fronta se zhroutí, čehož využijí Ukrajinci k průniku do separatistických republik na východě země, na Krym a i na ruské území.

U Bachmutu jsou mohutné síly, míní Prigožin

To, že Ukrajinci kolem Bachmutu soustředili síly o více než 80 tisících lidech, řekl Prigožin podle agentury TASS. Celkově je v oblasti Donbasu 200 tisíc ukrajinských vojáků. Kyjev může prý svoje síly vhrnout směrem k Belgorodu. Jiná možná linie, kterou se Ukrajinci mohou vydat, je Svatovo–Kreminna.

Prigožin, který začínal jako podnikatel v gastronomii, loni po dlouhých letech spekulací poprvé přiznal, že je zakladatelem Wagnerovy skupiny. Její žoldnéři bojovali nejprve v roce 2014 na Donbasu na východě Ukrajiny a později pomohli Rusku podpořit syrského vůdce Bašára Asada. Na podporu geopolitických cílů Kremlu Prigožin vybudoval síť v Africe, která se táhne od Libye přes Súdán po Mali či Středoafrickou republiku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!