Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský důstojník přiznal střelbu po wagnerovcích, Prigožin zveřejnil výslech

Svět

  10:35
Vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil video s výslechem ruského důstojníka, kterého přiměli se na kameru omluvit a přiznat, že „z osobního nepřátelství“ střílel v opilosti po žoldnéřích. Incident se podle Prigožinovy firmy stal už minulý měsíc. Prigožin je v dlouhodobém konfliktu s vedením ruského ministerstva obrany.

Vyslýchaný ruský podplukovník Roman Venevitin tvrdí, že je velitelem 72. brigády a že střílel v opilosti na auto wagnerovců. A dříve prý nechal odzbrojit skupinu žoldnéřů z jednotky rychlé reakce. Podplukovník má pohmožděný nos, všiml si portál The Insider s tím, že se mu identitu vyslýchaného důstojníka ruské armády podařilo potvrdit.

Prigožin video zveřejnil jako „třešničku na dortu, aby nemohly být žádné pochybnosti“, v reakci na dotaz ruského serveru Live24. Ten jej žádal, aby se vyjádřil k „šokující informaci“, že ústupové cesty Wagnerovy skupiny se pokoušely zaminovat jednotky ruského ministerstva obrany, a zda nemohlo jít o omyl.

O tom, že ústupovou cestu wagnerovců z Bachmutu zaminovali ruští vojáci, informoval v předchozích dnech sám Prigožin.

Ruský zpravodajský server Meduza, působící v lotyšském exilu, připomněl, že Prigožinova společnost ještě před videem s výslechem zajatého důstojníka zveřejnila hlášení velitele ženijní brigády wagnerovců, podle kterého se žoldnéři 17. května střetli v boji s ruskými vojáky u vsi Semyhirja u Bachmutu na východě Ukrajiny.

Když se zde žoldnéři-ženisté pokoušeli odminovat cestu z Bachmutu, ostřelovali je z pozic ruské armády. Ženijní rota wagnerovců musela odminování přerušit, ale žoldnéři „přijali odvetná opatření“, aby odrazili „agresi“ ze strany pravidelných jednotek ruské armády. Podle prohlášení Prigožinovy společnosti žoldnéři pak zajali skupinu vojáků v čele právě s velitelem 72. motostřelecké brigády, „podplukovníkem ve stavu opilosti“.

Na Venevitina si dříve v sociálních sítích stěžovali jeho podřízení. Vyhrožoval prý zastřelením veliteli jednotky za ústup ze stanoviště, na kterém neměli podporu dělostřelectva a ani spojení s velením, napsal The Insider a dodal, že vojáci také tvrdili, že cestu do týla jim přehradila jednotka tvořená žoldnéři z Wagnerovy skupiny.

Autoři: ,