Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zavraždí mě? Možná. Zběh od Wagnerovců se chce vrátit do Ruska

Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv před soudem v Oslu (25. dubna 2023) foto: Reuters

Někdejší člen ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který po lednovém překročení hranice požádal o azyl v Norsku, se chce vrátit do Ruska. Šestadvacetiletý Rus to řekl v jednom z videí zveřejněných na YouTube. Návrat si přeje přesto, že by ho to mohlo ohrozit na životě, uvedl. Jeho přání vrátit se do vlasti potvrdila podle ruské agentury RIA Novosti ruská ambasáda v Norsku.
  9:30

Medveděv uvedl, že se jedná o jeho vlastní rozhodnutí. „Cítil jsem se jako kluk v nějaké velké hře, kterou už ale nechci dál hrát,“ prohlásil Rus, který v minulosti tvrdil, že bojoval v řadách invazních jednotek na Ukrajině.

„Nedávno jsem si řekl, že jsem připraven vrátit se do Ruska. Obrátil jsem se na ruské velvyslanectví v Oslu a požádal je, aby mi s návratem pomohli,“ uvedl Medveděv v jednom z pěti publikovaných videí.

Rus již dříve sdělil, že byl na Ukrajině, která se od loňského února brání ruské vojenské agresi, svědkem masových vražd a že je ochoten svědčit proti vedení Wagnerovy skupiny.

„Doufal jsem, že tady (v Norsku) najdu klid, že zapomenu na politiku, na válku, na armádu, ale nedokázal jsem to,“ sdělil Medveděv.

Se stoickým klidem poukázal na možnost, že by ho mohla za zběhnutí od Wagnerovců čekat odplata. „Zavraždí mě? Možná. Nezavraždí? Moc díky. Nechají mě žít? Ještě větší díky,“ citovala ho stanice Deutsche Welle na svém ruskojazyčném webu. V listopadu se na ruských sociálních sítích šířilo video, které údajně zachycovalo brutální zavraždění bývalého ruského žoldnéře, který přešel na stranu Ukrajiny. Muž byl ubit údery palice do hlavy. Podle proruských blogerů šlo o pomstu za jeho údajnou zradu.

Letos v lednu Medveděv překročil arktickou hranici oddělující Rusko a Norsko. Tvrdí, že se mu podařilo zdolat ostnatý drát, vyhnout se pohraničníkům se psy i jejich kulkám. Nad Medveděvem a pravdivostí jeho výpovědí ale visí mnoho otazníků. Mnozí odborníci se domnívají, že bývalý žoldnéř nemohl překročit přísně střeženou hranici bez pomoci.

V dubnu byl Medveděv v Norsku shledán vinným z výtržnictví kvůli rvačce před barem a z nošení vzduchovky na veřejnosti. Dostal podmíněný 14denní trest. Agentuře Reuters tehdy řekl, že se učí norštinu a doufá, že v zemi dostane azyl.

Autoři: ,