Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Walesa je vyšetřován kvůli podezření z křivé výpovědi o údajné spolupráci s tajnou policií

Svět

  22:25
VARŠAVA - Bývalý polský prezident Lech Walesa je kvůli své minulosti znovu vyšetřován Institutem národní paměti (IPN). Opět se to týká jeho údajné spolupráce s někdejší komunistickou tajnou policií, tentokrát se ale jedná o podezření, že v této věci poskytl pod přísahou křivou výpověď, informovala média.

Jde o nejnovější úder v dlouholetém konfliktu mezi nositelem Nobelovy ceny za mír Walesou a šéfem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnosti (PiS) Jaroslawem Kaczyńským. V minulosti patřili k antikomunistickým aktivistům a spolupracovali spolu; Walesa stál u zrodu odborového svazu Solidarita, který vedl odpor proti komunistickému režimu. V devadesátých letech se ale oba muži rozešli ve zlém.

Vyšetřovatel IPN Robert Janicki podle agentury Reuters sdělil, že vyšetřování se nyní týká přísežné výpovědi, v níž Walesa označil za podvrh dokumenty naznačující, že byl v sedmdesátých letech placeným informátorem komunistické tajné policie.

IPN začátkem roku s odvoláním na posudky grafologů označil za dokázané, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem Státní bezpečnosti (SB), donášel na své kolegy a bral za to peníze. Walesův rukopis se podle znalců shoduje s písmem agenta pod krycím jménem Bolek, jehož hlášení se našla v pozůstalosti bývalého komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka.

Složka agenta s krycím jménem Bolek z Kiszczakovy pozůstalosti obsahuje 575 stran. Většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek.

Podle těchto záznamů spolupracoval Bolek s SB intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již nebyly téměř žádné. Formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.

Vyšetřování podezření z křivopřísežné výpovědi začalo podle Janického koncem června na základě nařízení generálního prokurátora, které údajně následovalo po upozornění dvou soukromých osob na možné spáchání trestného činu. Generálním prokurátorem je v Polsku ministr spravedlnosti, tedy člen PiS.

„V současné době se provádí analýza případů, v nichž Walesa poskytl výpovědi vztahující se k uvedeným dokumentům (o jeho spolupráci s tajnou policií),“ dodal vyšetřovatel.

Autor:

Pronájem luxusního apartmánu v srdci Brandýsa nad Labem
Pronájem luxusního apartmánu v srdci Brandýsa nad Labem

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, okres Praha-východ
12 900 Kč/měsíc