19. května 2012 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Walesa: Odborářům bych za protesty nejraději nařezal

Lech Walesa u rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lech Walesa u rozhovoru pro LN | foto: Lidové noviny

VARŠAVA Bývalý polský prezident Lech Walesa tvrdě kritizoval odborový svaz Solidarita za jeho agresivní protesty proti úspornému balíku, který minulý týden schválili poslanci polského Sejmu.

Walesa stál v 80. letech v čele odborů Solidarita, které se v té době významně podílely na pádu komunismu v zemi.

"Členové Solidarity by zasloužili nařezat," prohlásil v komentáři k odborářské akci, při níž minulý pátek rozhořčení aktivisté po hlasování zablokovali východy z budovy polského parlamentu. Demonstranti podle Walesy znevážili mandát poslanců a měl by je stihnout trest.

ČTĚTE TAKÉ:

Dolní komora polského parlamentu minulý týden v rámci úsporných opatření rozhodla o zvýšení hranice důchodového věku na 67 let pro většinu obyvatel. Podle dosud platné úpravy odcházeli muži do penze v 65 a ženy v 60 letech.

Hranice odchodu do důchodu se má podle zákona zvyšovat postupně mezi lety 2013 až 2020 pro muže a 2013 až 2040 pro ženy. Schválení novely v Senátu a podpis prezidenta Bronislawa Komorowského považují média za jisté.

Odbory mají právo protestovat, ale slušně

"Odbory mají právo demonstrovat, ale nemají právo po nikom plivat. Protest musí mít svou formu, nelze věznit premiéra a celý parlament," uvedl bývalý prezident. "Být policejním velitelem nebo premiérem, nechal bych je vyhnat," řekl rozhlasové stanici Radio Zet.

Za vyučenou by podle Walesy měl dostat hlavně odborářský šéf Piotr Duda. "Udělal bych to nejradši sám. Nařezal bych mu, protože ve svobodné zemi nedokáže vytvořit rozumné politické poměry," konstatoval Walesa.

Lidovky.cz, ČTK