Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bratr Kim Čong-una donášel CIA. Zavraždili ho, když mířil za svým kontaktem

Svět

  7:13
New York - Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una zavražděný předloni v Malajsii, byl informátorem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsal to v pondělí list The Wall Street Journal. Podle nejmenovaných informovaných osob, na něž se list odvolává, byl mezi diktátorovým bratrem a americkou rozvědkou „svazek“.

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. foto: Reuters

Bratr severokorejského vůdce byl podle zdrojů The Wall Street Journal v kontaktu jak s americkou CIA, tak i s jinými zpravodajskými službami, zejména čínskými. 

V únoru 2017, kdy byl zavražděn, Kim Čong-nam cestoval do Malajsie k setkání se svým kontaktem z CIA. Měl se setkat s Američanem korejského původu, i když to podle amerického deníku nemusel být jediný důvod cesty.

Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra...
Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády. V únoru 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Mnoho detailů o údajné spolupráci Kim Čong-nama s CIA zůstává nejasných. Vysvětlení by mohla přinést kniha reportérky deníku The Washington Post Anny Fifieldové s názvem „The Great Successor“, hovořící o životě Kim Čong-una, která by měla přinést i detaily o komunikaci Kim Čong-nama se CIA. Kniha vyšla v úterý. 

CIA měla dlouhodobě zájem o dění v izolované Severní Koreji, ale chybící ambasáda i totalitní režim její snahy dlouhodobě komplikovaly. Navázání komunikace s bratrem diktátora tak mohlo přinést ovoce. Zisky ale dle zpravodajců nebyly velké.

„Několik bývalých amerických úředních činitelů uvádí, že Kim Čong-unův bratr neměl v KLDR žádnou mocenskou základnu a nemohl zřejmě poskytovat podrobnosti o vnitřním uspořádání Severní Koreje,“ uvedl newyorský list. Chybějící mocenská základka pro americké zpravodajské služby znamenala, že Kim Čong-nam nemohl ani za pomoci CIA nahradit svého bratra. 

Soud v Malajsii vyslechne obhajobu žen obviněných z vraždy bratra Kim Čong-una

Kim Čong-nama zavraždily v Malajsii dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, které mu v prostorách letištního terminálu vstříkly do obličeje nervový plyn VX. 

Indonésanka Siti Aisyahová byla po stažení žaloby nečekaně propuštěna na svobodu letos v dubnu. Vietnamku Doan Thi Huong soud poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Počátkem května byla i ona z vězení propuštěna, z tresu si odpykala dva roky. Ženy se hájily tím, že nevěděly, o jakou látku jde a myslely si, že jsou v pořadu se skrytou kamerou.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat