11. června 2019 7:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bratr Kim Čong-una donášel CIA. Zavraždili ho, když mířil za svým kontaktem

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. | foto: Reuters

New York Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una zavražděný předloni v Malajsii, byl informátorem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsal to v pondělí list The Wall Street Journal. Podle nejmenovaných informovaných osob, na něž se list odvolává, byl mezi diktátorovým bratrem a americkou rozvědkou „svazek“.

Bratr severokorejského vůdce byl podle zdrojů The Wall Street Journal v kontaktu jak s americkou CIA, tak i s jinými zpravodajskými službami, zejména čínskými. 

V únoru 2017, kdy byl zavražděn, Kim Čong-nam cestoval do Malajsie k setkání se svým kontaktem z CIA. Měl se setkat s Američanem korejského původu, i když to podle amerického deníku nemusel být jediný důvod cesty.

Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra...
Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády. V únoru 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Mnoho detailů o údajné spolupráci Kim Čong-nama s CIA zůstává nejasných. Vysvětlení by mohla přinést kniha reportérky deníku The Washington Post Anny Fifieldové s názvem „The Great Successor“, hovořící o životě Kim Čong-una, která by měla přinést i detaily o komunikaci Kim Čong-nama se CIA. Kniha vyšla v úterý. 

CIA měla dlouhodobě zájem o dění v izolované Severní Koreji, ale chybící ambasáda i totalitní režim její snahy dlouhodobě komplikovaly. Navázání komunikace s bratrem diktátora tak mohlo přinést ovoce. Zisky ale dle zpravodajců nebyly velké.

„Několik bývalých amerických úředních činitelů uvádí, že Kim Čong-unův bratr neměl v KLDR žádnou mocenskou základnu a nemohl zřejmě poskytovat podrobnosti o vnitřním uspořádání Severní Koreje,“ uvedl newyorský list. Chybějící mocenská základka pro americké zpravodajské služby znamenala, že Kim Čong-nam nemohl ani za pomoci CIA nahradit svého bratra. 

Kim Čong-nama zavraždily v Malajsii dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, které mu v prostorách letištního terminálu vstříkly do obličeje nervový plyn VX. 

Indonésanka Siti Aisyahová byla po stažení žaloby nečekaně propuštěna na svobodu letos v dubnu. Vietnamku Doan Thi Huong soud poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Počátkem května byla i ona z vězení propuštěna, z tresu si odpykala dva roky. Ženy se hájily tím, že nevěděly, o jakou látku jde a myslely si, že jsou v pořadu se skrytou kamerou.

ČTK, mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!