Zavolej mi do Pentagonu. Provalila se další ledabylost strážců americké bezpečnosti

Autor:
  11:46
Soukromé kontaktní údaje poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, ministra obrany Petea Hegsetha a ředitelky tajných služeb Tulsi Gabbardové jsou dostupné na internetu. Zjistili to reportéři německého týdeníku Der Spiegel. U Waltze a Gabbardové objevili i jejich účet na Signalu, kde s Hegsethem a dalšími probírali americké útočné plány.
Americký ministr obrany Pete Hegseth se účastní setkání se saúdským ministrem...

Americký ministr obrany Pete Hegseth se účastní setkání se saúdským ministrem obrany princem Chálidem bin Salmánem ve Washingtonu. (24. února 2025) | foto: Kevin LamarqueReuters

Novináři našli část informací v komerčních databázích, další objevili na fórech s uniklými hesly. Za zvlášť snadný terč označili ministra obrany. Jeho číslo mobilního telefonu a e-mailovou adresu získali přes komerčního poskytovatele kontaktních údajů, jehož služby využívají především firmy pro prodej, marketing a nábor zaměstnanců.

Der Spiegel zaslal provozovateli odkaz na Hegsethův profil na síti LinkedIn, zpátky obdržel e-mailovou adresu na Gmailu a číslo mobilu. Následně portál zjistil, že e-mail a v některých případech i heslo k němu lze najít ve více než 20 databázích uniklých hesel. Magazín dodává, že ministr e-mail použil před několika dny.

Telefonní číslo vedlo na Hegsethův zřejmě teprve nedávno smazaný profil na WhatsAppu. Je na něm bez trička, s nasazenou baseballovou čepicí a svými dětmi. Pomocí softwaru pro rozpoznávání obličeje se podařilo potvrdit, že na fotografii je skutečně ministr obrany.

Novináři od stejného poskytovatele kontaktních údajů získali i Waltzovo mobilní číslo a bylo možné u něj zjistit také e-mailovou adresu. I v jeho případě objevili hesla k jeho e-mailu na databázích uniklých dat. Též našli údaje vedoucí k poradcovým profilům pro Microsoft Teams, LinkedIn, WhatsApp a Signal.

Gabbardová byla nejopatrnější. Zablokovala možnost, aby její údaje byly dostupné pro komerční vyhledávače. Přesto Der Spiegel nalezl její e-mailovou adresu na WikiLeaks a Redditu a na databázích uniklých dat. Jedna z nich také obsahuje částečné telefonní číslo, které po doplnění vede k aktivnímu účtu WhatsApp a profilu na Signalu.

Chatovací skupinu už zpravodajci mohli sledovat

Der Spiegel tvrdí, že jde o „další závažné, dosud neznámé narušení bezpečnosti na nejvyšších úrovních ve Washingtonu“. Varuje, že nepřátelské zpravodajské služby by mohly tyto veřejně dostupné údaje využít k nabourání se do komunikace dotyčných jedinců a instalovat zde špionážní zařízení. Podotýká, že zahraniční agenti mohli být již přítomni v chatovací skupině Signal, ve které Waltz, Hegseth a Gabbardová probírali vojenský úder proti jemenským povstalcům Húsiům.

Existenci chatu na veřejnost vynesl šéfredaktor magazínu The Atlantic, jehož do něj omylem přidal Waltz. Demokraté i část republikánů chtějí nezávislé vyšetřování celé záležitosti.

Americký prezident Donald Trump zatím ze skandálu nevyvodil odpovědnost, mluví o „honu na čarodějnice“. Uvedl nicméně, že prozkoumá, jakým způsobem došlo k úniku. Podle Bílého domu se na vyšetřování bude podílet i tým blízkého Trumpova spojence Elona Muska.

Der Spiegel se rozhodl z důvody ochrany soukromí zjištěná telefonní čísla, e-mailové adresy a hesla amerických činitelů nezveřejnit. Nevyzkoušel ani, zda jsou hesla k jejich e-mailům stále aktuální. Politiky kontaktoval přes jejich WhatsApp a Signal účty. Bez odpovědi.

Vstoupit do diskuse (1 příspěvek)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.