Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hackeři vyřadili z provozu obří americké závody na maso. Washington je kvůli útoku v kontaktu s Ruskem

Firma JBS. foto: Reuters

Washington - Americká vláda podle mluvčí Bílého domu komunikuje s Ruskem v souvislosti s hackerským útokem, který ohlásila americká část brazilského potravinářského giganta JBS. Společnost údajně uvedla, že útok byl pravděpodobně veden z Ruska. Podle informací agentury Bloomberg kvůli němu přerušilo zpracovávání masa pět největších závodů JBS na území Spojených států.
  21:21

Těmito závody dohromady každý den prochází 22 500 kusů dobytka a provozy údajně vytváří skoro pětinu americké produkce hovězího masa. Podle Bloombergu se zřejmě výpadky netýkají jen USA a objevují se signály o tom, že se problémy šíří.

Potravinářská firma JBS.
Potravinářská firma JBS.

„Není jasné, kolik závodů po celém světě bylo útokem ovlivněno, neboť JBS zatím takto podrobné informace neposkytla. Představa rozsáhlejších uzavírek ve světě už nyní hýbe se zemědělskými trhy a vyvolává obavy ohledně dostatku potravin v návaznosti na čím dál častější útoky hackerů na klíčovou infrastrukturu,“ píše Bloomberg.

Odkud útočili hackeři na ropné dodávky v USA? Přišlo to z Ruska, Moskva je v tom ale nevinně, řekl Biden

Firma JBS USA, která je největším dodavatelem hovězího ve Spojených státech, narušení svých počítačových sítí oznámila v pondělí. Podle tiskové zprávy „organizovaný kyberbezpečnostní útok“ ovlivnil provoz některých jejích serverů, které podporují systémy v Severní Americe a Austrálii.

„Společnost si v této chvíli není vědoma žádných důkazů o tom, že by byla v důsledku této situace narušena či zneužita data jakéhokoli zákazníka, dodavatele nebo zaměstnance. Vyřešení problému si vyžádá čas, což může opozdit některé transakce se zákazníky a dodavateli,“ píše se ve vyjádření o události, která údajně nastala v neděli.

Hackeři znásobili podvodné telefonáty, při nichž se vydávají za banky. Policie řeší desítky případů

Bílý dům specifikoval, že v zákulisí JBS USA mluví o útoku vyděračským softwarem označovaným jako ransomware. Při takovýchto incidentech pachatel blokuje přístup do určitého systému a za odemčení dat požaduje výkupné. Podle mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreové potravinářská společnost uvedla, že obdržela žádost o výkupné od zločinecké skupiny „pravděpodobně sídlící v Rusku“.

Ruským aktérům je připisována celá řada hackerských útoků na americké cíle z posledních měsíců. Mimo jiné ten, kvůli němuž v květnu dočasně přerušila provoz klíčová síť pro přepravu ropných produktů v USA. Přímo ruský stát pak Washington viní za operaci vedenou skrze software firmy SolarWinds, při níž byly zřejmě několik měsíců narušené sítě desítek institucí včetně devíti agentur federální vlády USA. Společnost Microsoft minulý týden varovala, že stejná buňka zodpovědná za tento loňský útok spustila kampaň podvodných e-mailů poté, co se zmocnila účtu americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat