Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Washington vzdal hold Lutheru Kingovi

Svět

  18:00aktualizováno  21:20
WASHINGTON - Tisíce lidí se Washingtonu shromáždily na slavnostní ceremonii k odhalení pomníku amerického bojovníka za práva černošského obyvatelstva Martina Luthera Kinga. K hlavním hostům patřil prezident Barack Obama, zpěvačka Aretha Franklinová nebo reverend Jesse Jackson.

Tisíce lidí se shromáždily na hlavním washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu, aby se zúčastnili slavnostního odhalení pomníku Martina Luthera Kinga foto: Reuters

Tento pomník je váš," řekl prezident shromážděným, mezi nimiž podle amerických novinářů silně převažovali lidé tmavé pleti.

Barack Obama při svém projevu.

Podle Obamy by bez Kingových myšlenek Američané neměli odvahu dojít tam, kam došli. "Amerika je dnes spravedlivější a rovnoprávnější, ale pokrok nepřišel snadno, sám Kingův boj byl zpochybňován až do okamžiku jeho smrti," připomněl Obama. King byl zavražděn v dubnu 1968 v americkém Memphisu - dnešnímu prezidentovi USA bylo v té době šest let.

Rodina Baracka Obamy jde na slavnostní ceremoniál.

Obama v projevu zdůraznil, že ani dnes není Kingův odkaz bezezbytku naplněn. "Naše dílo neskončilo, chceme-li zlepšit naši ekonomiku, naše školství nebo zdravotnictví, nesmíme myslet na to, co nyní máme, ale na to, co bychom měli mít - tak jako to dělal Martin Luther King," řekl prezident.

Devět metrů vysoká socha Martina Luthera Kinga

Během čtyřhodinového ceremoniálu byla odhalena devítimetrová Kingova socha stojící uprostřed půldruhahektarového vzpomínkového areálu vybudovaného nákladem 120 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Autorem sochy je čínský umělec Lej I-sin. Do žulových stěn obklopujících sochu bylo vyryto čtrnáct nejslavnějších Kingových citátů.

Devět metrů vysoká socha Martina Luthera Kinga.

Pomník měl být odhalen už v srpnu, ale slavnost tehdy zmařil hurikán Irene. Od konce srpna je sice areál veřejně přístupný, nicméně slavnostnímu startu vyhradili organizátoři dnešek. Památník už odhadem navštívilo 1,5 milionu lidí.

Bojovník za lidská práva Joe Lowrey hovoří na na hlavním washingtonském prostranství National Mall nedaleko Bílého domu

Slavnost zmařil hurikán
Odhalení se v srpnu mělo stát připomínkou 48. výročí Kingova projevu, který začínal dnes už legendárními slovy "I have a dream" (Mám sen). King tehdy v projevu vyjádřil naději, že jeho děti "budou žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy kůže, ale podle charakteru".

Mezi hosty ceremoniálu je Kingova starší sestra Christine Kingová-Farrisová, Kingova dcera reverendka Bernice Kingová a jeho syn Martin Luther King III. Hlavním řečníkem při odhalení byl Obama, jemuž bylo v době, kdy byl King v dubnu 1968 v Memphisu zavražděn, pouhých šest let.

Nejmladší příjemce Nobelovy ceny míru

Bojovník za práva černošského obyvatelstva byl v roce 1963 krátce vězněn v birminghamském vězení, odkud napsal svůj známý dopis Letter from Birmingham Jail. Ve stejném roce se zúčastnil pochodu na Washington, kde pronesl svůj slavný projev „I Have a Dream“. V roce 1964 ve svých 35 letech, jako nejmladší příjemce obdržel Nobelovu cenu míru za své úsilí o ukončení rasové segregace a diskriminace prostřednictvím občanské neposlušnosti a jiných nenásilných praktik. Postupně získával úspěch a z lokálního vůdce proti rasové diskriminaci se zejména v druhé polovině 60. let stal významnou postavou celonárodní americké politické scény.  V roce 1968 byl v Memphisu zavražděn.

Martin Luther King
Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...