9. července 2019 10:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Washington zasáhly bleskové povodně. Voda pronikla i do tiskové místnosti ve sklepě Bílého domu

Silnice poblíž Washingtonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice poblíž Washingtonu. | foto: Reuters

Washington Oblast amerického hlavního města Washingtonu zasáhly v pondělí prudké lijáky, které způsobily bleskové povodně. Zaplavena byla nejen řada silnic, voda pronikla i do tiskové místnosti ve sklepě Bílého domu, uvedla v úterý televize NBC News.

Oblast amerického hlavního města Washingtonu zasáhly v pondělí prudké lijáky, které způsobily bleskové povodně. Zaplavena byla nejen řada silnic, voda pronikla i do tiskové místnosti ve sklepě Bílého domu, uvedla v úterý televize NBC News.

08.července 2019 v 16:12, příspěvek archivován: 09.července 2019 v 10:21

VIDEO: Flash Flood Emergency for the Washington DC metro area this morning! Permission By: June S. @WeatherBug - Download the app for free weather alerts and more! #Flood #Flooding #Flooded #FlashFlood https://t.co/dNAsiq4r36

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Flash Flood Emergency for the Washington DC metro area this morning! Permission By: June S. @WeatherBug - Download the app for free weather alerts and more! #Flood #Flooding #Flooded #FlashFlood https://t.co/dNAsiq4r36

Na některých místech v metropoli a okolí napršelo během hodiny i přes deset centimetrů. Přes osm centimetrů během hodiny napršelo na Reaganově letišti ve virginském Arlingtonu, které leží nedaleko centra Washingtonu. Americká Národní meteorologická služba (NWS) k naměřené hodnotě na Reaganově letišti uvedla, že je to nový rekord. Ten dosavadní byl z roku 1958, kdy během hodiny napršelo 5,6 centimetru.

Silnice se proměnily v řeky.
Silnice se proměnily v řeky.

Kvůli lijákům se potýkala s problémy vedle letiště také místní železnice, kde vlaky nabíraly zpoždění. Zmatek panoval i na silnicích. Ve Washingtonu hasiči pomáhali dostat se ze zaplavených aut asi dvěma desítkám lidí, dalších více něž pět desítek výjezdů ohlásili hasiči z virginského okresu Fairfax, který s metropolí sousedí.

Ve Virginii se rozvodnila říčka Cameron, která je přítokem řeky Potomac protékající Washingtonem. Hladina Cameronu se podle NWS během 30 minut zvýšila o dva metry.

Kaluže v tiskovém středisku

Voda z lijáků se dostala i do podzemních prostor Bílého domu, které slouží jako tiskové středisko. Ve sklepě se tvořily kaluže, který personál sídla prezidenta Spojených států odsával vysavačem. Portál The Hill poznamenal, že to není poprvé, neboť voda při průtržích mračen do sklepení Bílého domu proniká často.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.