Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Washington získává soukromá data z Googlu, Youtube i Facebooku

USA

  15:30
WASHINGTON - Americká Národní agentura pro bezpečnost NSA a Federální úřad pro vyšetřování FBI získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze později využít ke sledování lidí a jejich styků. Oznámil to americký list The Washington Post.
Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007 - ilustrační foto.

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007 - ilustrační foto. foto: Reuters

Existenci do té doby neznámého, přísně tajného protiteroristického programu, který nese kódové jméno PRISM, potvrdil nejmenovaný vládní zdroj i agentuře Reuters. Do programu jsou údajně zapojeny obří globální společnosti Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple.

Klíčová složka americké rozvědky

Národní agentura pro bezpečnost (National Security Agency, NSA) je zpravodajská vládní agentura, spadající pod ministerstvo obrany USA. Je zodpovědná za sběr a analýzu dat v zahraniční komunikaci a za ochranu vládních komunikačních a informačních systémů.

- Je označovaná jako kryptologická - s pomocí družic a pozemních stanic na celém světě zachycuje zahraniční komunikace, dešifruje jejich kódy a vytváří své vlastní kódy, jimiž zajišťuje bezpečnost amerických vládních komunikačních systémů.

- NSA je považována za klíčovou složku amerických rozvědných služeb (United States Intelligence Community, IC), které čítají 16 organizací a v jejichž čele stojí národní ředitel tajných služeb podávající zprávy přímo prezidentovi.

- Shromažďování dat NSA je ze zákona omezeno na zahraniční komunikaci.

- Počet zaměstnanců i roční rozpočet NSA jsou tajné.

Národní agentura pro bezpečnost sídlí ve Fort George Meade ve státě Maryland.

Zpráva o programu PRISM se objevila krátce poté, co britský deník The Guardian informoval o tajném soudním příkazu nařizujícím telekomunikační společnosti Verizon zpřístupnit NSA údaje o telefonátech svých klientů.

Americká vláda po zveřejnění této informace přiznala, že NSA shromažďuje informace o telefonátech desítek milionů Američanů. Sběr těchto dat je údajně pod kontrolou ústavních orgánů a nenarušuje občanské svobody.

BIS: Potřeba je souhlas soudu

Česká státní zpravodajská služba BIS nesmí do soukromé komunikace vstupovat bez souhlasu soudce vrchního soudu.  "Sledujeme samozřejmě weby, například s antisemtiským obsahem  Tedy stránky, na něž mají přístup všichni. Ovšem na sledování soukromé komunikace mezi jednotlivými počítači, tedy emailů nebo chatů, potřebujeme souhlas soudu. Stejně jako v případě telefonických odposlechů," vysvětlil mluvčí BIS Jan Šubrt.

List The Washington Post napsal, že NSA a FBI získávají ze serverů zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se soustřeďují do databáze s biliony záznamů. Podle činitele americké vlády se ale shromažďují výhradně data o lidech, kteří nejsou občany USA a nežijí ve Spojených státech. Takto získané informace jsou údajně těmi nejcennějšími zpravodajskými poznatky, které pomáhají chránit USA před hrozbami všeho typu.

Internetové firmy "přímý přístup" popírají
Společnosti Google, Apple, Yahoo a Facebook na oznámení listu The Washington Post zareagovaly prohlášením, že na jejich centrální servery vláda "přímý přístup" nemá. Firma Google v prohlášení uvedla, že data svých uživatelů poskytuje americké vládě v souladu se zákonem. Žádný "postranní přístup" umožňující vládním úřadům kontrolovat osobní data uživatelů ale prý Google nezavedl. Podobné prohlášení vydala i společnost Facebook.

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007, ale během vlády prezidenta Baracka Obamy se "v násobcích" rozrostl. Informace získané touto cestou jsou údajně nejštědřejším zdrojem denního zpravodajství pro Bílý dům - jen během letoška odkazovaly zprávy pro prezidenta na PRISM ve 1477 případech.

Psali jsme také: čeští policisté chtěli osobní údaje uživatelů.

Microsoft se do programu údajně zapojil jako první v září 2007, Apple jako poslední v říjnu 2012. Informaci o tajném programu získal The Washington Post od zpravodajského důstojníka, který chtěl upozornit na možný brutální útok vlády na privátní data. "Doslova mohou sledovat všechny vaše myšlenky tak, jak je vyťukáváte na klávesnici," řekl zdroj americkému listu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!