Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Weinstein žádá zrušení rozsudku, který ho poslal na 23 let do vězení. Chce nový proces

Svět

  22:13
Washington - Bývalý hollywoodský producent Harvey Weinstein požádal newyorský odvolací soud o zrušení loňského rozsudku, na jehož základě byl poslán na 23 let do vězení kvůli sexuálnímu napadení a znásilnění. Devětašedesátiletý Weinstein se chce domoci nového procesu, uvedla agentura Reuters. Weinstein tvrdí, že manhattanský soudce se dopustil několika chyb, kvůli nimž o jeho vině nerozhodovala nestranná porota.

Harvey Weinsteinovi hrozí doživotí. foto: Reuters

Pryč s negativní energií. Newyorský podnik se zbavil stolu, kde sedával Epstein a Weinstein

Weinsteina poslal loni v březnu soudce James Burke do vězení za to, že v roce 2006 sexuálně napadl svou asistentku Mimi Haleyiovou a v roce 2013 znásilnil aspirující herečku Jessiku Mannovou. Obžalovaný popíral, že by došlo k jakýmkoli sexuálním stykům bez souhlasu obou stran. Jeho aféry přitom v roce 2017 odstartovaly kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo.

Filmový producent Harvey Weinstein (uprostřed) přichází k soudu.
Filmový producent Harvey Weinstein přichází k soudu.

Weinstein v žádosti o zrušení rozsudku předkládá sedm argumentů včetně toho, že jednoho z porotců právníci obžalovaného označili za hrubě nekompetentního a že uložený trest je údajně přehnaně tvrdý. Weinsteinovi právníci se rovněž domnívají, že jejich mandantovi byla upřena presumpce neviny, když soudce Burke umožnil porotě vyslechnout svědectví tří žen, které tvrdily, že je Weinstein napadl. Jejich tvrzení přitom nevyústila v obvinění z trestného činu.

Prokuratura obvinila Weinsteina z dalšího sexuálního zločinu. Údajně napadl ženu hotelu Beverly Hills

Weinstein se chce mimo jiné domoci zproštění viny ze znásilnění, neboť tento údajný přečin se stal před dlouhou dobou. Nový soudní proces by se podle něj měl týkat pouze méně závažného sexuálního přečinu.

I kdyby Weinstein s žádostí uspěl, nadále čelí dalším obviněním včetně znásilnění nejméně pěti žen v letech 2004 až 2013 v Los Angeles. Weinsteinovi v případě usvědčení hrozí až 140 let vězení. Ze sexuálního nátlaku či znásilnění Weinsteina obvinily desítky žen, většina z těchto případů je ale promlčená.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat