Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ředitel WHO vyzývá: Epidemie je v rozhodujícím bodě, zdvojnásobte úsilí. Podaří se zamezit šíření?

Podle šéfa WHO má virus pandemický potenciál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle šéfa WHO má virus pandemický potenciál. | foto: Lee Moo-yul/Newsis via APČTK

Ženeva Epidemie nového typu koronaviru dospěla do rozhodujícího bodu. Upozornil na to ve čtvrtek generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který rovněž vyzval země světa, aby zdvojnásobily své úsilí o účinné zamezení šíření viru.

„Virus má pandemický potenciál,“ varoval šéf WHO před novináři. „Není doba pro obavy. Teď je čas podniknout kroky v zájmu zamezení infekce a záchranu životů,“ prohlásil Ghebreyesus.

Představitelé WHO podle agentury Reuters rovněž uvedli, že úzce spolupracují s organizátory letošní letní olympiády v Tokiu. Nedomnívají se přitom, že bude brzy přijato jakékoli rozhodnutí ohledně uskutečnění her v plánovaném termínu od 24. července do 9. srpna.

„Žádná země by se neměla domnívat, že nebude mít žádné případy, to by byla fatální chyba, celkem doslova,“ varoval dále šéf WHO, která vyhlásila 30. ledna pošesté v historii globální stav zdravotní nouze. „A také říkám, když si vezmete Itálii, člena G7, to bylo opravdu překvapení. Takže i v mnoha dalších vyspělých zemích uvidíme překvapení, měli bychom očekávat nějaká překvapení,“ varoval někdejší etiopský ministr zdravotnictví a zahraničí.

„Rozhodujícího bodu“ podle něj epidemie dosáhla v Íránu, Itálii a Jižní Koreji. Tedros Adhanom Ghebreyesus rovněž řekl, že pravdu má americký prezident Donald Trump, když doporučuje hygienická opatření podobná těm na prevenci chřipky, jako je časté mytí rukou.

Jednotlivé země už zpřísněná opatření proti šíření koronaviru několik týdnů přijímají. Například právě Japonsko ve čtvrtek rozhodlo o uzavření základních a středních škol.

Německo zase oznámilo, že WHO zašle na boj s koronavirem dodatečných 50 milionů eur (téměř 1,3 miliardy korun). WHO přitom tvrdí, že pro tyto účely potřebuje do konce dubna 675 milionů dolarů (přes 15,5 miliardy korun), přičemž mezinárodní společenství jí dosud poslalo jen zlomek této částky.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?