Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

WHO se radí, zda už je pandemie prasečí chřipky na sestupu

Vakcína proti prasečí chřipce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti prasečí chřipce | foto: Igor Šefr, ČTK

ŽENEVA Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájila poradu krizového výboru o tom, zda prasečí chřipka vyvolávaná virem A(H1N1) již překročila svůj vrchol a opadá. Tím by ztratila svůj pandemický potenciál. Porada 15 členů výboru probíhá ve formě telekonference a oficiální výsledek nebude oznámen dřív než ve středu.

Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je choroba ve většině evropských států na ústupu a nových případů nepřibývá. Pokud se tento trend potvrdí i v jiných částech světa, nebude to ale ještě automaticky znamenat, že pandemie skončila, varoval předem odborník WHO Keidži Fukuda. Pouze tím bude vyjádřeno, že "to nejhorší již minulo" a že nákaza v nynější fázi spěje "k situaci srovnatelné s běžnou sezonní chřipkou", dodal.

"Překročení vrcholu znamená přechodnou fázi, kdy většina zemí má už vyvrcholení infekce za sebou, ale některé ještě nikoli. Nelze ale vyloučit nové návraty infekce regionálního charakteru," prohlásil dnes mluvčí WHO Gregory Hartl.

WHO čelila v poslední době kvůli prasečí chřipce ostré kritice. Chorobu prý přecenila a byla pod vlivem farmaceutických firem. Loni totiž vyhlásila kvůli rychlému šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty pandemii a doporučila výrobu vakcíny proti prasečí chřipce, kterou farmaceutické společnosti rychle připravily.

Za stovky milionů novou očkovací látku nakoupily mnohé státy. O očkování ale není velký zájem, protože průběh prasečí chřipky je mnohdy lehčí než běžné chřipky, a vlády se vakcíny začínají zbavovat. WHO před pár dny doporučila, aby se vakcína proti prasečí chřipce stala pro příští podzim a zimu součástí očkovací látky proti sezonní chřipce.

Nemoc se objevila poprvé loni na jaře v Mexiku. Od té doby se jí na planetě nakazily statisíce osob, zemřelo na ní podle WHO 16.000 lidí. V Česku testy potvrdily nákazu u celkem 2434 pacientů, zemřelo sto lidí. Měli většinou ale i jiné choroby a virus A(H1N1) byl pouze jedním ze spolučinitelů při úmrtí.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Zima je horší než pandemie. Zaplněné noclehárny se chrání proti covidu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Zima je horší než pandemie. Zaplněné noclehárny se chrání proti covidu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Zima je horší než pandemie. Zaplněné noclehárny se chrání proti covidu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!