Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
15. října 2018 19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

WHO svolala mimořádnou schůzku kvůli ebole v Kongu. Naposledy to udělala kvůli viru zika

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: © Lékaři bez hranic

Ženeva Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala na středu schůzku svého pohotovostního výboru kvůli postupu eboly v Kongu. Od srpna tam na ni zemřelo 135 lidí. Schůzku podle prohlášení WHO svolal generální ředitel této organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Výbor se sejde 17. října v Ženevě, aby rozhodl, zda epidemie ohrožuje veřejné zdraví v mezinárodním měřítku,“ stojí v prohlášení WHO. Podobně tomu bylo v roce 2014, kdy ebola postihla západní Afriku, a v roce 2016, kdy virus zika ohrožoval Latinskou Ameriku.

V Kongu jde o desátou epidemii eboly, ohlášenou nejprve z province Severní Kivu. Nyní je centrum epidemie v Beni na západě země, kde působí ozbrojená skupina Sjednocené demokratické síly (ADF). Ta útočí na civilisty a její akce komplikují práci zdravotníků.

Podle nové bilance je nakaženo 211 lidí a 135 zemřelo. V sobotu konžské úřady oznámily, že země čelí druhé fázi epidemie. Ministerstvo zdravotnictví také informovalo, že poprvé je mezi nakaženými člen personálu mise OSN v Kongu. Naočkováno bylo přes 16 200 lidí.

Ebola se šíří přímým kontaktem s krví či tělesnými výměšky nakažených. Virus způsobuje horečky a vnitřní i vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.

Kongo čelí epidemii této nemoci již podesáté od roku 1976, kdy se virus poprvé objevil na severu země. Nejhorší vývoj měla epidemie v období let 2013-2016, která postihla několik zemí západní Afriky a kdy zemřelo 11.300 lidí.

ČTK

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.