Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

WikiLeaks: Kaddáfí se neobejde bez 'smyslné blondýny' a trpí fobiemi

Kaddáfí na návštěvě v Římě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaddáfí na návštěvě v Římě | foto: ČTK

WASHINGTON Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se bojí létat nad vodou, raději bydlí v přízemí a bez své smyslné ukrajinské zdravotní sestry se téměř nevydává na cesty. Takové byly postřehy amerických diplomatů v Tripolisu. Jejich korespondenci získal server WiliLeaks a dnes její obsah zveřejnil list The New York Times.

Depeše byly pořízeny po oficiální návštěvě libyjského vůdce v New Yorku v září 2009, kde se Kaddáfí účastnil zasedání generálního shromáždění OSN. Dokument popisuje jak Kadáffího požadavky krátkých letů, strach z létání nad mořem a ubytování ve vyšších patrech komplikují jeho zaměstnancům život. Jména diplomatů, zdrojů a jiných pracovníků server NY Times začernil.

Diplomaté si v dopisech také lámou hlavu nad ženou, která libyjského vůdce doprovází na cestách. Jedná se o ukrajinskou zdravotní setru Galynu Kolotnytskou, jež je ve zprávách popsána jako 'smyslná blondýna'.

K tématu:

"Plukovník se velmi spoléhá na zdravotní sestru Galynu Kolotnytskou. Některé kontakty velvyslanectví uvedly, že osmatřicetiletá Kolontynská má s Kaddáfím poměr. Ukrajinský zdroj potvrdil, že 's ním jezdí všude'", píše se v depeši.

Poté, co Americká strana pozdržela cestovní dokumenty Kolontynské do USA, libyjská vláda pro ni poslala soukromý tryskáč, aby Kadáfího doprovodila v Portugalsku. Tam plukovník den relaxoval a teprve poté pokračoval do New Yorku.

Dokument také zmiňuje Kaddáfího manýry, jako je například záliba v tradičních tancích nebo přijímání návštěv v beduínském stanu. Nicméně dodávají, že jeho excentričnost sice svádí považovat ho za labilního člověka, ale ve skutečnosti se jedná o komplikovanou osobnost. Podle zprávy je nutné pokračovat v udržování dialogu s Kaddífím nejenom kvůli poznání motivů a zájmů, které tohoto diktátora ženou kupředu, ale také kvůli překonávání případných nepochopení.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...