Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

WikiLeaks: Radar v Brdech není hrozbou, chlácholily USA Rusko

Svět

  7:24
LONDÝN - Spojené státy v roce 2007 přesvědčovaly Rusko, že radar, který měl být umístěn v České republice, nemá takové parametry, aby mohl ohrozit ruské mezikontinentální rakety.
Vojenský radar - ilustrační foto

Vojenský radar - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Vyplývá to z americké diplomatické depeše z října 2007, která líčí jednání americké delegace v Moskvě. Zveřejnil ji dnes server WikiLeaks a informuje o ní web listu The Daily Telegraph. Diplomatický telegram také líčí, jak rozdílně hodnotily Rusko a USA íránský raketový program.

Tehdejší zástupce ředitele americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Patrick O´Reilly uvedl, že radar typu X-band plánovaný pro umístění v ČR mohl zaměřovat rakety jen přímočaře, nikoli za horizontem, a měl dosah zhruba 2000 kilometrů.

Mohl zachycovat předměty letící od výšky dvou stupňů nad obzorem, takže podle místa odpálení rakety nemohl zachytit prvních 245, 450 nebo 850 kilometrů letu, uvedl generál O´Reilly. Podle něj tak radar nebyl s to zachytit raketu v první fázi letu. Ve chvíli, kdy radar raketu zahlédne, je už příliš pozdě odpálit protiraketu, prohlásil podle depeše.

Radar v Česku

Minulá americká administrativa George Bushe chtěla v rámci programu protiraketové obrany postavit v ČR radar a v Polsku základnu protiraketových střel. Nejčastěji byla v souvislosti s tímto programem citována hrozba Íránu. Nynější vláda Baracka Obamy plán zrušila.

Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood podle depeše dodal, že vzhledem k času potřebnému k vyhodnocení rakety a k odpálení obranné rakety, by bylo pozdě zastavit střelu i ve střední části letu.

I po modernizaci by radar X-band v České republice neposkytl Spojeným státům kapacitu pro sestřelení ruských mezikontinentálních raket, řekl O´Reilly. Připustil, že protiraketové střely umístěné v Británii by byly s to ruské rakety zadržet včas, ale střely v Polsku by byly příliš blízko.

Ruský vyjednavač Sergej Kisljak uvedl, že Spojené státy plánují umístit protiraketové střely nejen v Polsku, ale i jinde. Kdyby tak radar dokázal odhalit rakety během střední fáze letu, mohly by je zasáhnout protiraketové střely odjinud, citoval americký telegram Kisljakovu argumentaci.

Rusko: USA s Íránem přehání

Část jednání 10. října 2007 v Moskvě se zaměřovala právě na rozdíly v hodnocení íránského raketového programu. Vladimir Veněvcev z ruské rozvědky (SVR) uvedl, že je překvapující, že USA a Rusko spoléhají na stejné informace, ale docházejí k různým závěrům, pokud jde o nebezpečí představované Íránem, píše se v americké depeši.

"Podle Ruska přehánějí Spojené státy vyspělost íránského výzkumu, technickou úroveň jeho raketového průmyslu a schopnosti jeho vědců. Rusko také nesouhlasí s americkým předpokladem, že se Írán snaží o vývoj mezikontinentálních raket. Podle Veněvceva to není v íránské doktríně," uvádí depeše.

Čtěte také

Veněvcev také předložil snímky íránské rakety s viditelnými svary jako důkaz nespolehlivosti íránské technologie a prohlásil, že Rusko ani USA nenašly důkaz o tom, že by Írán měl vyspělejší raketovou technologii, která by překonávala ruské rakety Scud.

Před říjnovou schůzkou v Moskvě navštívili také američtí vojenští experti v září 2007 radarovou stanici Gabala v Ázerbájdžánu - tedy v sousedství Íránu -, jejíž využití tehdy Moskva Američanům nabídla. Kisljak pak v říjnu v Moskvě zdůraznil, že ruský návrh se týkal jen monitorování, nikoli případného zapojení do americké protiraketové obrany.

Autoři: ,