4. října 2010 11:25, aktualizováno  16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Wilders obvinil soud z podjatosti. Proces byl přerušen

Geert Wilders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geert Wilders | foto: ČTK

AMSTERDAM Krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders v den zahájení procesu, ve kterém je obviněn z podněcování rasové nenávisti, diskriminace muslimů a z urážek na jejich adresu, zpochybnil nestrannost soudu a požádal o jeho odvolání. Zvláštní panel soudců má v úterý rozhodnout o jeho stížnosti. Pokud ji přijme, bude se proces opakovat s novým tribunálem.

Wilders, kterému hrozí v případě usvědčení až rok vězení a pokuta 7600 eur (190.000 korun), dnes prohlásil, že spolu s ním je na lavici obžalovaných i svoboda projevu.

Sedmačtyřicetiletý poslanec stanul před soudem zvlášť kvůli tomu, že označil islám za fašistický a přirovnal korán k Hitlerově knize Mein Kampf (Můj boj). List De Volkskrant napsal, že seznam výroků, které Wildersovi protivníci považují za urážlivé, čítá přes sto položek.

Čtěte také:

Wilders se hájí poukazy na svobodu projevu a tvrdí, že jeho slova nevybočila ze zákonného rámce.

"Jsem trestně stíhán a spolu se mnou je trestně stíhána i svoboda projevu mnoha Nizozemců. Vyjádřil jsem své mínění ve veřejné debatě a mohu vás ujistit, že to budu dělat dál. Demokracie potřebuje otevřenou a svobodnou debatu, zvlášť o citlivých otázkách," řekl Wilders na zahajovacím zasedání soudu. Dodal, že řekl vše, co chtěl, že z toho neodvolá ani slovo a že na radu svého advokáta využívá nadále svého práva mlčet.

Soudci mu na jeho žádost poskytli na toto prohlášení dvě minuty. Jeho obhájce pak řekl, že Wilders už během procesu mluvit nebude. Předseda senátu Jan Moors Wilderse obvinil, že se vyhýbá diskusi, poté, co poslanec odmítl odpovědět, zda potvrzuje výroky, které mu jsou přisuzovány v médiích. "Vypadá to, že jste dobrý v projevování nějakého názoru, ale pak se vyhýbáte diskusi. Trochu se zdá, že to opět činíte i dnes," podotkl soudce.

Wilders jeho poznámku označil za nemístnou a skandální. "S tímto tribunálem není podle mě spravedlivý proces možný," podotkl. Jeho advokát podle agentury AFP požádal o vyloučení soudců kvůli podezření z podjatosti. Proces byl pak přerušen až do posouzení stížnosti nezávislým panelem soudců. Pokud bude v úterý prohlášen za zmatečný, budou jmenováni noví soudci a proces začne znovu.

Rozsudek se zatím čeká začátkem listopadu. Podle AFP by během procesu neměl být vyslýchán žádný svědek. Tři experti, o jejichž vyjádření požádala obžaloba, tak učinili písemnou formou a tři svědky, údajně experty na islám, kterých se dovolával Wilders, už soudce vyslechl za zavřenými dveřmi.

Zahájení procesu doprovázela rozsáhlá bezpečnostní opatření. Soudní budovu hlídaly desítky policistů. Přítomna byla i skupina Wildersových odpůrců. Wilders se při příjezdu vyhnul novinářům. Zahájení procesu vysílala v přímém přenosu nizozemská televize.

Wildersova Strana pro svobodu (PVV) skončila v nedávných parlamentních volbách překvapivě třetí a hodlá zvenčí podporovat menšinovou vládu křesťanských demokratů a liberálů. Očekává přitom, že koalice bude přihlížet k jejím požadavkům týkajícím se omezení přistěhovalectví.

Wildersova podpora vládě rozzlobila středopravicové strany v EU

Tichá podpora, kterou chce nové nizozemské vládě poskytovat antiislámská Strana pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse, vyvolala odpor středopravicových stran v Evropské unii. Evropská lidová strana (EPP), která zastupuje 73 středových a pravicových stran, považuje spolupráci nizozemských liberálů a křesťanských demokratů s Wildersem za hrozbu pro celou Evropu.

"Je mi líto tohoto politického vývoje, protože může ohrozit porozumění, soudržnost a solidaritu v celé evropské společnosti," uvedl šéf EPP Wilfried Martens. Podle něj evropští lidovci, jejichž členem je například i česká KDU-ČSL, vždy odmítali spolupráci s extremistickými stranami a hodlají v tom dále pokračovat.

ČTK