23. června 2011 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Wilders proti muslimům neštval, rozhodl soud

Nizozemský protiislámský politik Geert Wilders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský protiislámský politik Geert Wilders | foto: ČTK

AMSTERDAM Nizozemský soud podle očekávání zprostil šéfa krajní pravice Geerta Wilderse obvinění, že svými prohlášeními podněcoval nenávist k muslimům.

 Tento rozsudek se očekával poté, co se i žaloba přiklonila k názoru Wildersovo stíhání zastavit.

Proces přitahoval pozornost veřejnosti v tradičně liberální nizozemské společnosti nejen kvůli Wildersovu srovnání islámu s nacismem, ale i kvůli růstu vlivu jeho strany.

Kritik islámu

Wilders, který stojí v čele třetí největší nizozemské strany, mimo jiné veřejně přirovnal korán ke knize Můj boj (Mein Kampf) vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nebo označil islám za fašistickou ideologii teroristů. V krátkém filmu Fitna (Rozvrat) zase propojil záběry z teroristických útoků s recitací veršů z koránu.

Sedmačtyřicetiletý politik se zaštiťuje svobodou projevu a říká, že nikdy nepřekročil zákonný rámec. Jeho Strana pro svobodu (PVV) podporuje menšinovou vládu křesťanských demokratů a liberálů výměnou za vládní kroky proti přistěhovalectví.

ČTK