18. března 2017 13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

William v Paříži řekl, že brexitem se vztahy s Británií nezmění

Prince William s chotí na návštěve Francie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prince William s chotí na návštěve Francie. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Přátelství a spolupráce Británie a Francie se odchodem Spojeného království z Evropské unie nezmění. S tímto vzkazem přijel z Londýna britský princ William s chotí vévodkyní Kate na dvoudenní návštěvu Francie, kterou zahájil v pátek návštěvou prezidenta Françoise Hollandea v Elysejském paláci.

Jde o vůbec první návštěvu Williama v Paříži, kde jeho matka princezna Diana v roce 1997 zahynula při automobilové nehodě. Williamovi bylo tehdy 15 let a jeho mladšímu bratrovi Harrymu 12.

V pátek večer se William a Kate zúčastnili slavnostní večeře, kterou na jejich počest uspořádal britský velvyslanec. Mezi hosty byli například známí francouzští herci Audrey Tautou a Jean Reno a jejich britská kolegyně Kristin Scott Thomasová.

„V dějinách, kultuře a jazycích našich zemí je toho tolik vzájemně propojeného,“ uvedl princ ve svém projevu. „Tyto sousedské vztahy, které procházejí našimi dějinami, jsou dnes stejně tak silné, jako byly vždy,“ ujistil.

„V posledních několika letech, když jsme se s Catherine účastnili vzpomínkových akcí ke dvěma světovým válkám, mi bylo připomínáno, kolik jsme toho společně prožili a ve chvílích těžkých krizí stáli po boku,“ dodal William.

Na sobotním programu měli William a Kate prohlídku pařížské Invalidovny, kde se sešli s přeživšími teroristických útoků v Paříži a Nicea s veterány druhé světové války. Odpoledne se na esplanádě Trocadéro naproti Eiffelově věži sešli se studenty škol ragby z Paříže. Sobotní večer stráví sledováním ragbyového zápasu mezi Walesem a Francií na pařížském stadionu Stade de France.

Podle britského a francouzského tisku se jedná o začátek diplomatické ofenzívy, jejímž cílem je napravit vztahy se státy na kontinentu narušené brexitem. V červenci by Kate a William měli navštívit Německo a Polsko, píše dnes Le Figaro.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz