Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Wu-chan se otevírá, uzávěra města skončí o půlnoci. Nákupní centra fungují, ale zatím zejí prázdnotou

Fungování vlaků ve Wu-chanu se vrací do normálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fungování vlaků ve Wu-chanu se vrací do normálu. | foto: Reuters

Peking/Praha Obyvatelé čínského města Wu-chan, kde se v prosinci loňského roku poprvé objevil koronavirus způsobující nemoc covid-19, odkud se rozšířil do světa, budou moci poprvé od konce ledna město opustit. Uzávěra města skončí o půlnoci místního času (v úterý 18:00 SELČ).

Wu-chan, který je metropolí provincie Chu-pej a nejlidnatějším městem ve střední Číně, byl uzavřen 23. ledna. Obyvatelé města, kde žije téměř sedm miliónů lidí, ho nesměli opustit a ti, kdo odjeli na oslavy čínského Nového roku za rodinami, se nemohli vrátit domů.

Toto město, které se nachází u soutoku řek Jang-c’-ťiang a Chan-ťiang, a za běžných okolností láká turisty do ulic lemovaných kvetoucími třešněmi, může světu sužovanému pandemií poskytnout pohled na nejistou budoucnost poté, co se koronavirus podaří dostat pod kontrolu.

Továrny ve Wu-chanu, který je středočínským centrem výroby oceli a automobilů, už mohou obnovit provoz, ale dělníci se do nich vracejí jen pomalu a dodavatelské řetězce jsou narušené. Ve městě také znovu otevřela nákupní střediska, ale jsou převážně prázdná, protože většina lidí se stále bojí jít si nakoupit cokoli jiného, než nejnutnější životní potřeby, napsal na svých webových stránkách zpravodajský server Bloomberg.

Město, které světu jako první ukázalo, jak rychle dokáže virus zahltit zdravotní systém, se sice otevírá, ale pohyb obyvatel zůstává pod přísnou kontrolou. Oficiální činitelé se obávají, aby se nákaza znovu nerozšířila.

Ve Wu-chanu byla více než polovina všech čínských oficiálně ohlášených případů nákazy i úmrtí. Je tedy nejen místem, kde šíření nákazy začalo, ale také tím, kde koronavirus v rámci Číny nechal nejhlubší rány. Pro čínskou vládu je otevření Wu-chanu klíčovým mezníkem v příběhu o vítězství nad koronavirem, ale všechny prvotní signály naznačují, že návrat k normálnímu životu bude pomalý a zdlouhavý.

Lékařka Aj Fen.
Lidé v čínském Wu-chanu na vzpomínkové akci za oběti koronaviru.

Před koronavirem byl Wu-chan podle zprávy Milkenova ústavu pro rok 2019 devátým nejlepším městem v Číně a polepšil si o sedm míst v porovnání s rokem 2018. Dařilo se tu technologicky vyspělým odvětvím od výroby čipů až po biomedicínu, a patřil mezi hlavní čínská střediska automobilového průmyslu.

Město se také pravděpodobně v dohledné době nedočká obnovení přímých zahraničních investic. Když v Číně v roce 2003 vypukla epidemie nemoci SARS, která se posléze rozšířila do dalších zemí světa, vyschly přímé zahraniční investice do provincie Kuang-tung, kde epidemie začala, na následující dva nebo tři roky.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Česko postihly tropická vedra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Česko postihly tropická vedra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Česko postihly tropická vedra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...