Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ivermektin jako lék proti covidu? Youtube smazal Bolsonarovo video, stalo se tak poprvé

Jair Bolsonaro foto: Reuters

BRASÍLIA - Platforma Youtube smazala brazilskému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi video, ve kterém propagoval hydroxychlorochin a ivermektin pro léčbu nemoci covid-19. Na videu z poloviny ledna prezident vystupoval s tehdejším ministrem zdravotnictví, uvedla v úterý brazilská média. Za propagaci přípravků, jejichž účinnost při léčbě covidu-19 nebyla prokázána, Bolsonara kritizuje také opozice.
  22:48

Podle brazilského tisku bylo video odstraněno v rámci nové snahy platformy potírat videa, jež propagují léčiva, jejichž účinek v případě covidu-19 nebyl prokázán. Na záběrech Bolsonaro tvrdil, že zná alespoň 200 lidí, kteří byli léčeni za použití hydroxychlorochinu a ivermektinu, a nemuseli být s covidem-19 hospitalizování. Pro Bolsonara je to poprvé, co mu Youtube smazal video.

WHO nedoporučila použití ivermektinu. Týká se to pacientů s covidem, ať už mají jakkoliv závažný průběh, uvádí

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ale neexistuje dostatek dat, jež by prokázala přínos obou látek v léčbě pacientů nakažených koronavirem. Představitelé WHO varovali před „nadužíváním neprokázaných léčebných terapií“.

Za propagaci léků s neprokázanými účinky kritizuje Bolsonara i opozice. Ta chce v Senátu vytvořit vyšetřovací komisi s cílem vyhodnotit počínání prezidenta během epidemie. Bolsonaro dlouho kritizoval nošení roušek či odmítá celostátní plošná opatření proti šíření epidemie.

Brazílie v posledních týdnech zaznamenávala i několik tisíc úmrtí v souvislosti s covidem-19 denně. Země vykazuje 176 úmrtí na 100 tisíc obyvatel, což je jedno z nejvyšších čísel na světě. Nejvyšší údaj podle agentury AFP vykazuje Česká republika, a sice 267 úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Od začátku epidemie se v Brazílii, kde žije 212 milionů osob, nákaza koronavirem prokázala u bezmála 14 milionů lidí, z nichž 375 tisíc zemřelo. Počet mrtvých je po Spojených státech druhý nejvyšší na světě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat