Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Z bývalých nepřátel jsou partneři. Šéf vietnamských komunistů navštívil Obamu

USA

  15:00
WASHINGTON/PRAHA - Čtyřicet let po konci války ve Vietnamu se někdejší protivníci sbližují. Nejmocnější představitel vietnamských komunistů jednal v Bílém domě s prezidentem Barackem Obamou. Obě země totiž se znepokojením sledují rostoucí ambice Pekingu.

Smíření. Šéf vietnamských komunistů Nguyen Phú Trong se zdraví s Barackem Obamou. Obě země spojují obavy z čínských mocenských ambicí. foto: Reuters

Ještě pár dekád nazpět by schůzka mezi nejvyššími představiteli Spojených států a Vietnamu v Oválné pracovně byla obtížně představitelná, natož aby bezprostředně po ní zaznívala slova o „komplexním partnerství“ či „upřímném a konstruktivním dialogu“. Návštěva generálního tajemníka Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phú Tronga v Bílém domě však, zdá se, v úterý uzavřela bolestnou kapitolu ve společné historii. Obě země o ní mluví jako o historickém milníku.

Trong je vůbec prvním komunistickým tajemníkem Vietnamu, který do USA přijel na oficiální návštěvu. Přelomová schůzka se koná ve velmi symbolickém čase – bez pár dní tomu je 20 let, co Washington s Hanojí znovu navázaly diplomatické vztahy. 

„Myslím, že ještě před 20 lety by si sotvakdo dokázal představit schůzku – podnětnou, důležitou schůzku mezi generálním tajemníkem Komunistické strany Vietnamu a prezidentem Spojených států,“ podotkl Trong na společné tiskové konferenci s Barackem Obamou. „Bývalí nepřátelé se změnili v partnery,“ nechal se slyšet vietnamský kádr. Nicméně nutno podotknout, že ono partnerství motivuje společný zájem.

„Bývalí nepřátelé se změnili v partnery,“ nechal se slyšet Trong.

Obavy z Číny

Tím je omezení rostoucích ambic Pekingu, jenž zejména v posledních měsících intenzivně demonstruje svou sílu v Jihočínském moři. Ve sporných vodách, které si nárokují kromě něj i Vietnam a další čtyři země, staví Čína na útesech a mělčinách umělé ostrovy. Satelitní snímky vojenského zázemí na ostrovech vzbuzují obavy i tisíce kilometrů na východ v USA, které považují region tradičně za své hájemství. 

Boj o konec světa. Mazaná Čína se rozpíná pomocí umělých ostrovů

Právě dění v Jihočínském moři bylo jedním z hlavních témat schůzky Tronga s Obamou. To druhé má k němu nicméně blíž, než se na první pohled může zdát. USA se snaží ambice Číny v oblasti už několik let přiškrtit bez přímé konfrontace. Činí tak mimo jiné příslibem ekonomických benefitů. S dvanáctkou zemí včetně Vietnamu vyjednávají o projektu takzvaného Transpacifického partnerství, regionální obchodní dohodě. V případě Vietnamu však zůstávalo dosud jen u slov.

To by se ale brzy mohlo změnit. Apely Washingtonu totiž nyní směřovaly na ta nejpovolanější místa. Trong coby někdejší hlavní stranický ideolog představuje jeden z nejkonzervativnějších elementů v současném vietnamském vedení. Traduje se přitom, že je to on, kdo má rozhodující slovo, pokud jde o směřování země. Jeho souhlas je tak klíčový – zvlášť, když se má za to, že dosud upřednostňoval spíše pevné vazby s Pekingem. Nabízí se tak rázem vysvětlení, proč byl americký prezident na něj až nebývale mírný, když přišla řeč na lidská práva a věznění odpůrců komunistického režimu.

 

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...