Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. listopadu 2019 5:00, aktualizováno  9:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z chladicích boxů vytekla krev, našlo se v nich 15 lidských hlav. Obchodník s těly nyní musí odškodnit pozůstalé

Centrum biologického výzkumu obchodovalo s těly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum biologického výzkumu obchodovalo s těly. | foto: FOX10

PHOENIX/PRAHA Chladničky plné orgánů, kusy těl v mrazácích a dokonce jedno tělo, na které byla našitá jiná hlava, nalezli agenti FBI v roce 2014 v Centru biologického výzkumu. Jeho majitel získával těla zesnulých od truchlících rodin s tím, že je zpopelní zdarma. Pozůstalí však netušili, že těla prodává dál. Třeba i armádě.

Funebrák dorazil k Jimu Staufferovi asi 45 minut po úmrtí jeho matky. Syn chtěl darovat matčin mozek vědě, protože doufal, že by pomohl Centru biologického výzkumu ve Phoenixu ve výzkumu Alzheimerovy choroby. Vyplnil veškeré potřebné dokumenty a o deset dní později obdržel krabici s matčiným popelem.

Tehdy ale netušil, že dostal popel pouze z ruky své matky. Zbytek těla totiž, jak zjistila agentura Reuters, putoval na armádní experiment – posloužilo jako testovací figurína při výbuchu improvizovaného výbušného zařízení.

„Byla prý připoutána k nějaké židli a výbušnině,“ uvedl Stauffer pro televizi KNXV v červenci letošního roku. „Ta pod ní vybuchla. Chtěli tak zjistit, co se stane s lidským tělem, když vozidlo najede na takové zařízení.“

V podobné situaci jako Stauffer se ocitlo více než 20 Američanů. Toto úterý soud vynesl rozsudek nad zaměstnanci Centra biologického výzkumu, kteří roky tajně prodávali těla zesnulých. Rodiny dostanou kolem 58 milionů dolarů (1,3 miliardy korun). Michael S. Burg, právník zastupující rodiny, uvedl, že jde o přelomový rozsudek, který vyšle zprávu do celého odvětví.

„Tyto pohřební služby těží ze smutku rodin a snaží se získat části těl a prodat je na černém trhu,“ řekl Burg.

Právě tak postupovali zaměstnanci Centra biologického výzkumu. Nabídli rodinám kremaci zdarma, pokud poskytnou část těla na vědecké účely. Nikdo ze žalujících však nevěděl, že těla jejich blízkých budou rozřezána a uložená do mrazáků se stovkami dalších kusů těl: rukou, nohou, chodidel, páteří i pohlavních orgánů. A rozhodně netušili, že těla poslouží na testy výbušnin.

Podle agentury Reuters dokázal majitel Centra biologického výzkumu Stephen Gore prodat tělo za 5893 dolarů (cca 136 tisíc korun).

V letadle vytekla krev

Gore založil společnost v roce 2004 a trvalo celých šest let, než si někdo poprvé všiml jeho podivných praktik. První incident sice úřady zaznamenaly v roce 2011 (obchodníka chytli na hranicích s Kanadou s několika lidskými hlavami), ale podle vyjádření policie nešlo o trestný čin. O rok později však obchodníkovi s těly vytekla krev z chladících boxů na palubě společnosti Delta v Detroitu.

Zaměstnanci letecké společnosti upozornili policii a ta nalezla uvnitř dvou chladících boxů 15 lidských hlav v pytlích na odpadky. Vyšetřování nakonec přivedlo FBI v roce 2014 do Goreova podniku, kde zůstali vyšetřovatelé v šoku.

Nalezli zde kbelíky plné rukou, chladničky plné penisů, kusy těl v mrazácích bez jakéhokoliv označení a dokonce jedno tělo, na které byla našitá jiná hlava. „Jako Frankenstein,“ řekl tehdy pro ABC15 jeden z agentů FBI.

Obchodování s částmi těl zesnulých lidí sice není v USA nezákonné, ale je nelegální prodávat těla osob, které zemřely na infekční choroby. Právě to ale Gore dělal. Již v roce 2016 byl odsouzen k několika letům vězení. Odškodnění pro rodiny však přišlo až teď. 

mhMartin Hampejs
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...