Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Z Diamond Princess se vylodí poslední zdraví cestující, pochyby o účinnosti karantény rostou

Loď Diamond Princess u japonských břehů. foto: ČTK/AP

Tokio - Z výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama kvůli výskytu nového typu koronaviru na palubě, se v pátek vylodí poslední cestující, u nichž se neprokázala nákaza. S odkazem na vyjádření místního ministerstva zdravotnictví to napsala agentura AP.
  14:47

Na lodi se zatím nakazilo 634 lidí, dva z nich ve čtvrtek zemřeli. Japonsko čelí rostoucím mezinárodním pochybám ohledně účinnosti karantény, kterou na cestující uvalilo.

Zemřeli dva cestující z lodi Diamond Princess, která byla kvůli koronaviru v karanténě

Několik stovek lidí palubu opustilo již ve středu a ve čtvrtek poté, co skončila 14denní izolační lhůta stanovená japonskými úřady. Další stovky svých občanů pak z plavidla evakuovaly některé země jako USA, Jižní Korea, Austrálie či Izrael.

Na palubě však nadále zůstává přes tisíc členů posádky. Ti totiž na rozdíl od pasažérů nebyli téměř nepřetržitě uzavřeni ve svých kajutách, ale museli se starat o chod lodi a obsluhovat izolované cestující. Většina posádky tak bude moci teprve po odchodu pasažérů vstoupit do vyžadované dvoutýdenní karantény. Úřady je mají z lodi v příštích dnech převézt do vládního zařízení, kde budou pobývat v izolaci.

Pochyby ohledně účinnosti opatření japonských úřadů proti šíření nemoci však podle agentury AFP vzbudily zprávy z Austrálie. Tam se v pátek prokázal koronavirus u dvou lidí evakuovaných z obřího plavidla, kteří přitom v Japonsku prošli na začátku týdne testy, jež vyšly negativní.

Z lodi Diamond Princess evakuují stovky Američanů. Kolem 40 se jich údajně nakazilo koronavirem

Stejný případ v pátek zaznamenal také Izrael, kde se virus potvrdil u navrátivší z Diamond Princess, u níž všechny předchozí testy na nákazu nepoukazovaly. Čtyři infikovaní Izraelci přitom zůstali na léčení v Japonsku.

Někteří kritici napadají rozhodnutí držet cestující v karanténě přímo na lodi, kde je podle nich kvůli stísněnému prostoru velice obtížné zamezit styku nemocných se zdravými. Podezření z nedbalého přístupu vzbudily informace o tom, že se virem nakazilo šest vládních pracovníků, kteří karanténu na palubě organizovali. Postup místních úřadů přitom již před několika dny kritizovaly Spojené státy.

Japonská vláda svoje kroky hájí. Uvedla, že testy nakažených navrátivších Australanů jsou staršího data a nemoc se na lodi dále šířila i po jejich provedení. Není podle ní ani jisté, zda by těmto dvěma lidem povolila vylodění, pokud by jejich vydání nepožadovala australská vláda.

Řada zemí vyžaduje po svých občanech, aby po návratu z obří lodi zůstali v karanténě dalších 14 dní. Japonsko ale svoje státní příslušníky pustilo domů. Nařídilo jim však, aby neopouštěli svoje obydlí, pokud to není bezpodmínečně nutné, nevyužívali hromadnou dopravu a nosili mezi lidmi vždy ochrannou roušku.

Autor: