Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Doněcku vybuchují granáty a miny, boje se rozhořely i u Luhanska

V Doněcku se stále bojuje - navzdory příměří. Na snímku kontrolní stanoviště... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Doněcku se stále bojuje - navzdory příměří. Na snímku kontrolní stanoviště... | foto: Reuters

KYJEV Boje v největším východoukrajinském městě Doněcku neutichly ani v noci na úterý a navzdory již 25 dní trvajícímu příměří spíše zesilují. Podle ukrajinských novinářů je situace ve městě krajně napjatá, zvuky dělostřeleckých granátů a min se ozývají prakticky ze všech čtvrtí. Oproti minulým dnům se vyhrotila i situace v sousední Luhanské oblasti, kde byl po vyhlášení příměří relativní klid.

Doněcká radnice oznámila, že boje se odehrávají zejména na severním a východním okraji města. Přímý zásah údajně dostal jeden z obytných domů, o obětech ale zatím nejsou žádné informace. Za rekordní označují radní počet domácností, které byly v důsledku bojů odpojeny od dodávek plynu. Doprava a komunální služby se navzdory prakticky trvalým přestřelkám snaží zachovat normální pracovní režim.

PSALI JSME:

Povstalecká tisková agentura Novorossija uvedla, že vzbouřenci v bojích o doněcké letiště poprvé použili nová protitanková děla. V bojích o areál letiště, které už trvají řadu týdnů, se v noci údajně separatistům podařilo obsadit dva objekty. Armáda bojové úspěchy vzbouřenců popírá.

Hasiči v Doněcku bojují s ohněm v domě, který se stal terčem ostřelování.
Z bombardovaného Doněcka stoupá kouř.
Ukrajinští vojáci ve městě Děbalcevo.
Dům poničený při sobotním ostřelování Doněcku.

V Luhanské oblasti se podle zpravodajského serveru Cenzor bojuje v okolí měst Slovjanoserbsk a Popasna, která leží západně od Luhansku. Separatisté tam údajně z raketometů Grad ostřelují civilní objekty včetně škol. Vzbouřenci se pokusili dobýt několik obranných postů Národní gardy s použitím tanků a raketometů, jejich útoky byly ale prý odraženy.

V Doněcku pokračují boje navzdory příměří:

Ne federaci s Kyjevem

Vůdcoi separatistů v úterý oznámili, že jsou připraveni spolupracovat s Kyjevem v oblasti hospodářství a částečně i bezpečnosti, jakýkoli politický svazek s ním však odmítají. "O žádné federaci nemůže být řeč," řekl v ruské televizi první vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. "Jsou možné ekonomické vztahy, částečně i spolupráce v bezpečnostních otázkách. Politický svazek se nepředpokládá," konstatoval.

Separatističtí vůdci Alexandr Zacharčenko (vlevo) a Andrej Purgin na jednání v...

Separatističtí vůdci Alexandr Zacharčenko (vlevo) a Andrej Purgin na jednání v...

Toto stanovisko podle něj sdílí drtivá většina obyvatel Donbasu. "Lidé se na květnovém referendu vyslovili pro samostatnost lidových republik a v ozbrojeném konfliktu s ukrajinskou armádou ztratili 4000 spoluobčanů. Návrat pod správu Kyjeva je nepředstavitelný," zdůraznil doněcký vicepremiér.

Pevný kurz na samostatnost potvrdil i šéf sousední "Luhanské lidové republiky" Igor Plotnickij. Na tiskové konferenci v Luhansku řekl, že Kyjev už fakticky nezávislost vzbouřeneckých donbaských regionů uznal. "Ať řeknou normální lidskou řečí, že nás uznávají. Nemusejí se přece schovávat za nějakým zvláštním statusem. Pokud nám dávají zákony, které jinde na Ukrajině neplatí, pak to znamená faktické uznání," řekl Plotnickij.

Zvláštní režim

Ukrajinský parlament v polovině září schválil zákon o zvláštním správním režimu povstaleckých oblastí, který kromě amnestie pro separatisty počítá s uspořádáním komunálních voleb a místní samosprávě dává poměrně rozsáhlé pravomoci. Povstalci v Luhanské a Doněcké oblasti přesto s vypsáním prosincových voleb podle kyjevského scénáře nesouhlasí a chtějí své vlastní volby uspořádat už v listopadu.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Jiří Dienstbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Jiří Dienstbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Jiří Dienstbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!