Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z drahého benzínu je v USA politické téma. Za litr se už platí i 20 korun

Svět

  15:48aktualizováno  17:41
WASHINGTON - Vysoké ceny benzinu nedaleko psychologické hranice čtyř dolarů za galon začínají promlouvat do předvolební kampaně ve Spojených státech. Republikáni v nich vidí příležitost k útokům na prezidenta Baracka Obamu. Drahý benzin přičítají na vrub jeho energetické politiky. Bílý dům věc nebere na lehkou váhu.

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Paliva v poslední době podražují kvůli napětí kolem Íránu. Od minulého září barel ropy zdražil zhruba o 34 procent. Průměrná cena benzinu ve Spojených státech kvůli tomu jen za minulé dva měsíce vzrostla o 30 centů na 3,52 dolaru. Na některých místech se již blíží čtyřem dolarům za galon. V korunách jde zhruba o 20 korun za litr. Pro Američany donedávna zvyklé na výrazně nižší cenu a mnohem více jezdící autem ale jde o citelné zdražení.

Podle ekonomů přesto současný růst cen zatím představuje pro americké hospodářství jen malou zátěž. Případné další zdražování by ale mohlo ohrozit oživení ekonomiky Spojených států. Bílý dům proto ceny benzinu nebere na lehkou váhu. Mohly by znamenat studenou sprchu po zprávách o klesající nezaměstnanosti, růstu akciového trhu i prezidentovy popularity z poslední doby.

Cena benzínu ohrožuje Obamu
Podle republikánů za vysoké ceny benzinu může právě Obama. Šéf Bílého domu prý hází klacky pod nohy domácí energetické produkci. "Potřebujeme prezidenta na straně cenově dostupné energie," uvedl například jeden z republikánských uchazečů o nominaci na prezidenta Rick Santorum. Další kandidát Newt Gingrich pak slibuje návrat k ceně 2,5 dolaru za galon.

Stačilo by prý zvýšit těžbu ropy ve Spojených státech. Republikáni požadují využívání ložisek u pobřeží země. Vadí jim také Obamovo zamítnutí zamýšlené výstavby obřího ropovodu z Kanady. Vládní činitelé ale podobnou kritiku odmítají. Prezident podle nich domácí těžbu podporuje. Minulý týden například jeho administrativa oznámila průzkum nových ložisek v arktických vodách. Šéf Bílého domu také prosazuje úspornější automobily.

Obama také o dopadu rostoucích cen benzinu na jejich peněženky hodlá mluvit s voliči. Jeho volební štáb mezitím chystá protiútok na republikánskou kritiku. Hodlá například upozorňovat na kroky dosavadního lídra republikánského nominačního klání Mitta Romneyho ke zvýšení daně z benzinu během jeho působení v úřadu guvernéra státu Massachusetts.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat