22. února 2015 9:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rebelové a ukrajinská armáda se stahují z fronty u Donbasu

Jednotky ukrajinské armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky ukrajinské armády. | foto: Reuters

KYJEV I přes zprávy o postupu jednotek rebelů na přístav Mariupol podepsali v neděli ukrajinská armáda a zástupci proruských separatistů dohodu o odsunu těžkých zbraní z frontové linie. Mělo by začít okamžitě.

S odvoláním na vedení ukrajinských sil a ruského generála Alexandra Lencova, který jednání s povstalci zprostředkovává, to napsaly list Ukrajinska pravda a agentura TASS. Povstalci dohodu potvrdili, odsun by podle nich měl být dokončen do dvou týdnů. Podle TASSu se nyní odsun připravuje, fakticky by měl začít až v úterý 24. února. Stažení těžkých zbraní je jednou z podmínek mírových dohod z Minsku, další z nich je mimo jiné i výměna zajatců. V sobotu si obě znesvářené strany vyměnily na 200 zajatých.

„Ruský představitel společného střediska Alexandr Lencov podepsal se (šéfem doněckých vzbouřenců Alexandrem) Zacharčenkem a předtím s (vůdcem luhanských vzbouřenců Igorem) Plotnickým dokument o stažení těžkých zbraní,“ citovala agentura TASS zástupce ukrajinských ozbrojených sil Petra Kanonyka.

Kanonyk stejně jako Lencov působí ve Společném kontrolním a koordinačním středisku (JCCC) třístranné kontaktní skupiny, ve které jsou zastoupeny Rusko, Ukrajina a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). JCCC má pomoci s prosazováním příměří. „Hodina H je 22. února,“ dodal Kanonyk.

Váleční zajatci na Ukrajině čekají na předání.
Výměna více než dvou set válečných zajatců mezi ukrajinskou armádou a...

ČTĚTE TAKÉ:

Dva týdny na stažení

„Plán by podepsán v noci. Začne se dnes a na stažení těžkých zbraní jsou dva týdny,“ citoval Reuters mluvčího povstaleckých vojsk Eduarda Basurina.

Ukrajinská armáda podle TASS odsune těžké zbraně ze současné linie dotyku, zatímco luhanští a doněčtí separatisté stáhnout dělostřelectvo a těžké palebné systémy z frontové linie podle minského memoranda z 19. září 2014. Tuto podobu odsunu určuje nově uzavřená dohoda k podmínkám prosazení minských dohod, která byla podepsána před zhruba týdnem v běloruské metropoli.

Ukrajinská armáda a separatisté z Luhanské oblasti si mezitím v sobotu večer vyměnili zajatce v rámci plnění podmínek příměří dohodnutého minulý týden v Minsku. Podle ukrajinských a ruských zdrojů bylo propuštěno 139 ukrajinských vojáků a 52 povstaleckých ozbrojenců.

Celkem se uskutečnily dvě předávky. Jedna z nich se uskutečnila ve vesnici Jolobok na frontové linii v Luhanské oblasti a druhá v Doněcké oblasti. Jde o největší výměnu zajatců od začátku roku. Minská dohoda zavazuje obě strany k výměně všech zadržovaných zajatců a rukojmích.

Lidovky.cz, ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.